Reklama

Reklama

Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni. Edward Przybyła o dopuszczeniu Polaków do startu

- Te zawirowania na pewno im nie pomogą, ale są w "gazie", więc jeżeli psychika wytrzyma, to stać ich spokojnie na pierwszą dziesiątkę - powiedział Edward Przybyła, długoletni sędzia FIS i trener skoków po decyzji o przywróceniu Polakom prawa startu w Oberstdorfie.

Decyzję o starcie "Biało-Czerwonych" w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich, inaugurujących Turniej Czterech Skoczni, podjęto w związku z wtorkowymi, kolejnymi już negatywnymi wynikami testu na koronawirusa - także u Klemensa Murańki, u którego wcześniej pojawiła się tzw. niejednoznaczność.

Reklama

Według niemieckiego odpowiednika SANEPiD, dawało to podstawy do wykluczenia polskich skoczków ze startu w pierwszych konkursach TCS. Ostatecznie jednak Polacy dostali zielone światło i oprócz Murańki o punkty walczyć będą Kamil Stoch, Piotr Żyła, triumfator poprzedniej edycji Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł i Maciej Kot.

Czy cała ta sytuacja może mieć wpływ na ich występy? Przybyła powiedział, że niestety tak.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie

Sprawdź!

- Psychika to 80 procent sukcesu lub porażki, reszta to forma i warunki pogodowe. Są w tak zwanym gazie, więc na świetne miejsca ich stać, ale jednak obawiam się, czy po tej huśtawce emocji nie będą chcieli wyładować złości, która na pewno towarzyszyła im przez te ostatnie dni - wyraził zaniepokojenie, które złagodził dodając, że mimo wszystko liczy na doświadczenie trzonu kadry.

- Zwłaszcza ci najstarsi nie tylko wiekiem, ale i stażem wiedzą, co to sportowa wściekłość i znają jej skutki. Może podbudować, ale częściej zniszczyć. Mam więc nadzieję, że nie tylko oni dadzą radę odrzucić myślenie typu "ja wam pokażę" i skupić się na radości skakania - podsumował szkoleniowiec i wieloletni międzynarodowy sędzia skoków narciarskich.

O 14.30 odbędzie się trening (tylko z udziałem Polaków), o 15 rozpocznie się seria próbna, a o 16.30 pierwsza konkursowa. Wprawdzie wcześniej wyłoniono już pary, w których miała się toczyć rywalizacja, jednak z powodu przywrócenia do startu "Biało-Czerwonych", poniedziałkowe kwalifikacje anulowano i konkurs nie odbędzie się w systemie KO, lecz tradycyjnie z udziałem wszystkich zawodników.

Kolejne rundy TCS odbędą się: 31 grudnia i 1 stycznia w Garmisch-Partenkirchen,  2 i 3 stycznia w Innsbrucku oraz 5 i 6 stycznia Bischofshofen.

Joanna Chmiel

-----------------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij

 Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment.

Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

Dowiedz się więcej na temat: Turniej Czterech Skoczni | Edward Przybyła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama