Reklama

Reklama

Skoki narciarskie - PŚ w Zakopanem. W sobotę cichy jubileusz

W sobotę po raz 50. odbędzie się w Zakopanem konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Jubileusz nie będzie miał jednak hucznej oprawy, bo z powodu pandemii na trybunach zabraknie kibiców. Na ten dzień zaplanowano zmagania drużynowe, a na niedzielę indywidualne.

W Zakopanem odbyło się dotychczas 41 indywidualnych i osiem drużynowych konkursów Pucharu Świata. Najwięcej zwycięstw - pięć - odnieśli Kamil Stoch (2011, 2012, 2015, 2017 i 2020) i Gregor Schlierenzauer (2008, 2009, dwa razy w 2010 roku oraz w 2012). 

Reklama

Z powodu tłumów na trybunach zawody na Wielkiej Krokwi miały wyjątkową atmosferę, którą doceniali skoczkowie z całego świata. W tym sezonie jednak wszystkie konkursy są tak samo ciche.

- Oczywiście, że wolimy skakać, kiedy są kibice na trybunach, ale w tych okolicznościach pozostaje nam się cieszyć, że w ogóle zawody się odbywają - przyznawał wielokrotnie w wywiadach Stoch.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!

Sprawdź!

Polakom jako gospodarzom przysługiwało prawo wystawienia aż 12 zawodników. Z możliwości tej jednak nie skorzystano i do rywalizacji przystąpi siedmiu "Biało-Czerwonych". Oprócz niedawnego zwycięzcy Turnieju Czterech Skoczni będą to: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Andrzej Stękała i Klemens Murańka.

Sztab szkoleniowy uznał, że tzw. grupa krajowa uda się na zawody Pucharu Kontynentalnego w Innsbrucku walczyć o to, aby dalej Polskę w Pucharze Świata mogło reprezentować siedmiu zawodników. Cała kadra ma wystąpić w kolejnych zawodach w Polsce, które w lutym odbędą się w Wiśle lub Zakopanem, w miejsce odwołanych zmagań w Chinach.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2020/21 prowadzi Norweg Halvor Egner Granerud, który o 264 punkty wyprzedza Niemca Markusa Eisenbichlera. Trzecie miejsce zajmuje Stoch - 326 pkt straty, a kolejne Kubacki i Żyła.

Po ostatnich tygodniach Polacy są faworytami konkursu drużynowego. Turniej Czterech Skoczni nie dość, że zakończył się zwycięstwem Stocha, to trzecie miejsce zajął Kubacki, piąte Żyła, a szóste Stękała. Następnie w pierwszym konkursie w Titisee-Neustadt także czterech podopiecznych trenera Michala Doleżala znalazło się w Top 10.

W tym sezonie na razie odbyła się tylko jedna rywalizacja drużynowa. Na inaugurację w Wiśle triumfowali Austriacy, których potem zdziesiątkował koronawirus. Drugie miejsce zajęli Niemcy, a trzecie Polacy.

Doleżal skład na "drużynówkę" ogłosi prawdopodobnie po piątkowych kwalifikacjach do konkursu indywidualnego. Najprawdopodobniej znajdą się w nim: Stoch, Kubacki, Żyła i Stękała.

"Biało-Czerwoni" prowadzą w Pucharze Narodów. Nad drugimi Norwegami mają jednak tylko 18 punktów przewagi.

Tego jeszcze nie widziałeś! Sprawdź nowy Serwis Sportowy Interii! Wejdź na sport.interia.pl!

Program zawodów PŚ w Zakopanem:

piątek, 15 stycznia:

15.45 - oficjalny trening

18.00 - kwalifikacje

sobota, 16 stycznia:

15.00 - seria próbna

16.15 - pierwsza seria konkursu drużynowego

niedziela, 17 stycznia:

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

wkp/ krys/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje