Reklama

Reklama

​Skoki narciarskie - pasja, za którą wielu zapłaciło życiem

Skoki narciarskie to sport niezwykle piękny, lecz jeszcze bardziej niebezpieczny. W walce na odległości zawodnicy ryzykują zdrowiem i życiem, bo każdy ewentualny upadek z dużej wysokości może się skończyć tragicznie. Niestety, historia zna wiele takich przypadków...

Rozwój technologii pozwala coraz lepiej dbać o zdrowie zawodników. Odpowiednie kaski, wiązania, a nawet wkładki do butów mają chronić ich ciała przed poważnymi kontuzjami. Do śmiertelnych wypadków na skoczniach dochodziło jednak nie tylko w dalekiej przeszłości, gdy głowę zawodników zabezpieczała wyłącznie wełniana czapka, a obiekty nie były w należyty sposób zabezpieczone. I w dzisiejszych czasach dochodzą do nas czasem wieści o zawodnikach, którzy swój ostatni skok w życiu oddali w dramatycznych okolicznościach. Oto przykłady zawodników, którzy oddali życie, realizując swoją pasję.

Reklama

Thomas Lacroix

Ostatni nagłośniony śmiertelny wypadek skoczka narciarskiego miał miejsce w ubiegłym roku. 40-letni Thomas Lacroix - były zawodnik i lekarz reprezentacji Francji - oddał rekreacyjny skok na jednym z obiektów francuskiego kompleksu Les Tuffes. Był przygotowany do swojej próby i posiadał aktywną licencję. Mimo to upadł podczas lądowania.

Francuz został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, gdzie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej i walczył o życie. Niestety, nie zdołał wygrać tej walki.

Jermo Ribbers

Ofiarą poprzedniego tragicznego wypadku był zaledwie 14-letni Jermo Ribbers. Do koszmarnego zdarzenia doszło w 2008 roku.

Nastoletni Holender upadł na zeskok obiektu K-56 w Oberstdorfie, po czym dwukrotnie uderzył głową w bandę odgradzającą skocznię. Natychmiastowa reanimacja nie przyniosła oczekiwanego efektu. Chłopiec zmarł tuż po przewiezieniu do szpitala.

Jeff Wright

Amerykanin nie miał okazji świętować sukcesów, a jego kariera została przedwcześnie przerwana w tragicznych okolicznościach podczas ćwiczeń na skoczni w Brattleboro w stanie Vermont. Jak donosiła miejscowa prasa, Wright stracił równowagę w powietrzu i upadł na głowę.

Krwawiący i nieprzytomny został przewieziony do pobliskiego szpitala. Tam podjęto decyzję, by przetransportować go do lepiej wyposażonego szpitala w Hannoverze w stanie New Hampshire, lecz zawodnik wkrótce zmarł.

Paul Ausserleitner

Urodzony w Bischofshofen zawodnik jest uważany za jednego z pionierów skoków narciarskich po II wojnie światowej. Początkowo był młodzieżowym reprezentantem Niemiec, lecz później występował pod austriacką flagą.


Jego życie zostało brutalnie przerwane, gdy miał zaledwie 27 lat. 5 stycznia 1952 roku podczas próby treningowej na skoczni w Bischofshofen uległ poważnemu wypadkowi. Został przetransportowany do szpitala, lecz lekarzom nie udało się go uratować.

Do dziś obiekt w Bischofshofen, na którym rozgrywany jest jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni, nosi imię Paula Ausserleitnera.

Jan Kwak

Wśród śmiertelnych ofiar skoków narciarskich znajduje się także Polak - Jan Kwak. Podczas próby na nieistniejącej już skoczni w Lublinie uderzył w drzewo i zmarł na miejscu.

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź!

TB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje