Reklama

Reklama

Skoki narciarskie. MŚ w Oberstdorfie. Ema Klinec mistrzynią świata kobiet, Polki poza "30"

Ema Klinec mistrzynią świata w konkursie indywidualnym w skokach narciarskich podczas imprezy w Oberstdorfie. Słowenka wyprzedziła obrończynię tytuły Norweżkę Maren Lundby i Japonkę Sarę Takanashi. Prowadząca po pierwszej serii z rekordem skoczni 109 m Austriaczka Marita Kramer spadła na czwarte miejsce. Polki nie zakwalifikowały się do finałowej serii.

Polki zawiodły w pierwszej serii. Skakały po sobie - Kinga Rajda jako siódma, a Anna Twardosz jako ósma. I szybko okazało się, że nie wystąpią w finałowej serii. Rajda osiągnęła zaledwie 69,5 m, co z notą 66,9 pkt dało jej ostatecznie 38. miejsce. Przedostatnie, bo została zdyskwalifikowana Austriaczka Sophie Sorschag.

Reklama

Twardosz, która w czwartkowej serii próbnej, była 17., w konkursowej zaprezentowała się gorzej. 83 metry i nota 83,4 pkt oznaczała dopiero 33. pozycję.

Żeby w czwartek rywalizować o medale, trzeba było skakać zdecydowanie dalej.

Po pierwszej serii prowadziła Austriaczka Marita Kramer, która poszybowała aż na 109. metr, co jest nowym kobiecym rekordem skoczni. Lądowała jednak na dwie nogi, być może musnęła lewą dłonią podłoże, sędziowie dali jej noty w granicach 16,5-17,0 pkt, ale w sumie zdobyła 142,7 pkt.

Tylko punkt do niej traciła Słowenka Ema Klinec, choć skoczyła o cztery metry bliżej niż Kramer, ale w bardzo dobrym stylu.

Na trzecim miejscu plasowała się dotychczasowa rekordzistka obiektu Japonka Sara Takanashi, która za skok na odległość 104 metrów, otrzymała notę 140,5 pkt.

Czwartą zawodniczką, która w pierwszej serii przekroczyła 100 metrów była broniąca tytułu Lundby. 102,5 m Norweżki dało jej jednak czwarte miejsce - 138,1 pkt.

Te cztery zawodniczki miały wyraźną przewagę nad resztą i to one walczyły o medale w drugiej serii.

Zwycięsko wyszła z niej Klinec, która w drugiej próbie skoczyła najdalej z całej stawki - 100,5 m. 22-letnia zawodniczka otrzymała notę 279,6 pkt. To jej pierwsza wygrana w seniorskiej karierze, nigdy nie wygrała konkursu Pucharu Świata.

Na drugie miejsce awansowała Lundby, która w drugiej serii wylądowała metr krócej niż Klinec i straciła do niej 3,1 pkt. Na trzecim miejscu czwartkowy konkurs zakończyła Takanashi. Japonka skoczyła 100 m i przegrała z Norweżką tylko o 0,2 pkt!

Z pierwszego miejsca na czwarte spadła Kramer. 19-letnia Austriaczka, która po decyzji jury skakała z 23. belki, pozostałe zawodniczki z czołówki z 24., osiągnęła 98 m, ale znowu miała niezbyt udane lądowanie, i przegrała z Klinec o 4,2 pkt.

Dowiedz się więcej na temat: MŚ w narciarstwie klasycznym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje