Reklama

Reklama

Skoki narciarskie. Hannu Lepistoe chce rewolucyjnych zmian w skokach

Słynny trener m.in. Mattiego Nykaenena i Adama Małysza - Hannu Lepistoe jest zdania, że powinno się zrezygnować z przyznawania w skokach narciarskich not za styl. Co więcej, krytycznie wypowiedział się też na temat lądowania telemarkiem.

Arcyciekawy komentarz, który wychwycił Adrian Dworakowski z serwisu "skijumping.pl" jest kolejnym głosem w kwestii oceny lotów zawodników. Obecnie funkcjonujący system nie jest doskonały, a noty wystawiane przez sędziów wielokrotnie już budziły wielkie kontrowersje. Powszechne jest przekonanie, że oceniają oni nie styl, a odległość lotu, dodatkowo wytyczne jakimi się kierują, choć ściśle ujęte w przepisach, pozostają nieczytelne i niezrozumiałe dla kibiców.

Według Lepistoe, który wypowiedział się dla "Italehti", noty sędziowskie w skokach narciarskich powinny zostać całkowicie zniesione, by zawodnicy w stu procentach mogli skupić się na walce o jak najlepsze odległości. Dodatkowo, postuluje też rezygnację z telemarku, którego wykonanie przy dalekich lotach bywa ryzykowne i może wiązać się z kontuzjami. 

Podobne głosy pojawiają się w świecie skoków już od wielu lat, lecz jak dotąd nie zyskały wystarczającego poparcia komisji skoków FIS. Ewentualne odejście od systemu not za styl byłoby prawdziwą rewolucją i zmianą trwającego od wielu lat (przyznawane były już podczas igrzysk w 1924 roku) porządku.

TC

ReklamaReklama

Reklama

Reklama