Reklama

Reklama

Skocznia w Zakopanem gotowa na Puchar Świata

- Wszystko się udało i obiekt jest świetnie przygotowany - mówi o Wielkiej Krokwi Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. W weekend w Zakopanem odbędą się konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Skocznia była już wcześniej przygotowana przez COS, jednak, jak powiedział Kozak, po jej odebraniu TZN, który odpowiada za organizację zakopiańskiej części PŚ, skierował na obiekt swoje ekipy techniczne.

Praca trwała ponad dwa tygodnie, a bardzo dobre przygotowanie obiektu uzyskano m.in. za pomocą armatek do produkcji sztucznej pokrywy, ratraków, systemu mrożenia rozbiegu oraz dmuchawy do usuwania świeżo spadłego śniegu.

"Oczywiście działania oraz ilość ludzi zawsze zależą od warunków pogodowych. Codziennie pracowało kilkanaście osób, ale był i taki moment, że na skoczni działało sto osób. Wszystko się jednak udało i obiekt jest świetnie przygotowany" - zapewnił.

Reklama

Zapytany, czy brak naturalnego śniegu utrudniał zadanie prezes TZN odparł, że wbrew pozorom nie.

"Gdy tylko pojawiły się ujemne temperatury, wystarczyło wyprodukować i ułożyć pokrywę śnieżną. Potem trzeba było ją tylko odpowiednio utrzymać, co - jeżeli nie pojawia się odwilż czy deszcz - nie jest żadną wielką filozofią" - ocenił.

Według niego pogoda ułatwiła także zadbanie o strefę dla kibiców i otoczenie skoczni.

"Nie trzeba było odśnieżać tych w sumie kilku hektarów powierzchni, w tym zamontowanych krzesełek i wybudowanych mostków" - zauważył i przypomniał, że bywały takie lata, gdy intensywne opady powodowały, że zespół tuż przed zawodami musiał bardzo szybko usunąć kilkudziesięciocentymetrową pokrywę śnieżną.

Prognozy pogody przewidują jednak, że mogą pojawić się opady śniegu o zróżnicowanym natężeniu. Czy to może sprawić kłopoty techniczne np. przy właściwym utrzymaniu zeskoku?

"Zgodnie z przepisami FIS na tym fragmencie skoczni warstwa śniegu nie może być grubsza niż 30 cm, jednak to nie jest żaden problem, ponieważ zawsze można tę ewentualną nadwyżkę ściągnąć" - oznajmił Kozak i dodał, że według niego jedynie wiatr mógłby zakłócić przebieg zawodów.

"Jestem jednak dobrej myśli i mam nadzieję, że w najgorszym wypadku będzie tak, jak w ubiegłym roku, gdy bardzo silne podmuchy ucichły zgodnie z prognozami IMGW punktualnie o godzinie 16, czyli tuż przed rozpoczęciem zawodów" - podsumował prezes TZN.

Zawody PŚ w Zakopanem rozpoczną się w piątek o godzinie 18 kwalifikacjami do niedzielnego konkursu indywidualnego (godz. 16). W sobotę o 16 odbędzie się pierwsza seria rywalizacji drużynowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne