Reklama

Reklama

Skoczkowie wracają do pucharowej rywalizacji. Dwa konkursy w Lahti

W sobotę i niedzielę skoczkowie narciarscy wracają po mistrzostwach świata do pucharowej rywalizacji. W fińskim Lahti, na skoczni Salpausselka, odbędą się dwa konkursy - drużynowy i indywidualny. Kwalifikacje zaplanowane są na piątek.

W polskiej ekipie w Lahti wystartują brązowi medaliści mistrzostw świata w skokach narciarskich w konkursie drużynowym z Falun: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jan Ziobro i Klemens Murańka.

W tym samym składzie Polacy wystąpią także w dwóch kolejnych konkursach - 10 marca w fińskim Kuopio i 12 marca w norweskim Trondheim.

Rok temu w Lahti odbyły się trzy konkursy. Pierwszy indywidualny wygrał Niemiec Severin Freund, drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci Stoch. W drugim - drużynowym - triumfowała Austria, przed Niemcami i Norwegią. Polska uplasowała się na 7. pozycji.

Reklama

Polacy w sobotni wieczór w Lahti prawdopodobnie źle dobrali smary do nart. Ich prędkości najazdowe na progu były zdecydowanie niższe od uzyskiwanych przez większość rywali. Ostatnie miejsce w finale, a ósme w konkursie, zajęła ekipa Japonii. W Lahti skakała bez kontuzjowanego weterana Noriakiego Kasai.

W drugim konkursie indywidualnym zwyciężył dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi - Stoch. Drugi był Freund, a trzeci Austriak Gregor Schlierenzauer. Stoch umocnił się wówczas na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W tym sezonie w klasyfikacji pucharowej liderem jest Słoweniec Peter Prevc z dorobkiem 1265 pkt. Drugie miejsce zajmuje Austriak Stefan Kraft - 1208, a trzecie Niemiec Severin Freund - 1163 pkt. Najwyżej z Polaków, na ósmej pozycji, klasyfikowany jest Stoch - 616 pkt. Żyła jest 18. - 326 pkt, Ziobro 47. - 52 pkt., a Murańka 52. - 35 pkt.

Stoch startował dotychczas tylko w 12 konkursach, sezon zaczął od Turnieju Czterech Skoczni. Wcześniej przez ponad miesiąc przechodził rehabilitację po operacji stawu skokowego.

W Lahti często problemem dla organizatorów są zmienne warunki wietrzne. Skocznia jest osłonięta z jednej strony, ale często zdarza się, że wiatr zmienia kierunek i są poważne problemy z rozegraniem konkursu.

Współrekordzistami skoczni Salpausselka są Austriak Andreas Widhoelzl, który 4 marca 2006 roku wylądował na 135,5 m oraz Niemiec Eric Frenzel (taka sama odległość 29 lutego 2008 roku).

W Lahti start zapowiadają wszyscy zawodnicy z czołówki PŚ. Do reprezentacji Niemiec wrócił drużynowy mistrz olimpijski z Soczi Andreas Wank. Liderzy Pucharu Narodów nie kryją, że chcą walczyć o zwycięstwo, aby zrehabilitować się za "wpadkę" podczas mistrzostw świata w Falun, gdzie w konkursie drużynowym zajęli dopiero 5. miejsce.

Obok Wanka w zespole są m.in. Freund, Richard Freitag, Marinus Kraus i Michael Neumayer. Start zapowiada także Szwajcar Simon Ammann, a apetytu na dobrą lokatę nie kryje Schlierenzauer.

Program zawodów w Lahti:

piątek 6 marca:

14.00 - odprawa techniczna

16.00 - oficjalny trening

18.00 - kwalifikacje

sobota 7 marca:

17.00 - seria próbna

18.00 - pierwsza seria - konkurs drużynowy

niedziela 8 marca:

13.00 - seria próbna

14.00 - pierwsza seria konkursowa


Reklama

Reklama

Reklama