Reklama

Reklama

Skoczkowie przetestują w Lillehammer nowe stroje

Do niedzieli potrwa w norweskim Lillehammer ostatnie przed sezonem zgrupowanie polskich skoczków narciarskich. Na dwóch skoczniach podopieczni trenera Łukasza Kruczka będą się oswajać z nowymi, bardziej opiętymi strojami.

Kombinezony są dużo ciaśniejsze niż te stosowane ostatniej zimy, ale nieco luźniejsze od tych testowanych latem.

- Ta ostatnia różnica  - 2 cm luzu - spowodowała, że nie ma już problemów z założeniem kombinezonu. Latem zawodnicy mieli kłopoty, by na przykład przecisnąć rękę przez rękaw. Stroje uciskały ręce. Mimo że brzmi banalnie, to istotne rzeczy - powiedział Kruczek.

Przyznał, że różnie przebiega proces przyzwyczajania się zawodników do nowych ubiorów, których powierzchnia nośna została zmniejszona o kilkanaście procent w porównaniu ze stosowanymi poprzedniej zimy.

Zdaniem trenera, te zmiany zapewne wpłyną na rywalizację skoczków, która będzie bardziej loteryjna.

- Zawodnicy mając mniejszą powierzchnię nośną, będą skakać przy większych prędkościach, dzięki lepszej aerodynamice kombinezonów - stwierdził.

W opinii Kruczka prawdziwa odpowiedź na pytanie o wpływ nowych strojów na wyniki będzie znana dopiero zimą.

- Latem po pierwsze nie wszyscy zawodnicy skaczą, po drugie - różnie bywa z formą. Na razie można ocenić, że wszystko przebiegło bez konfliktów, ale  właściwy sezon zaczyna się za 10 dni - wyjaśnił szkoleniowiec.

Przypomniał, że wprowadzone zmiany zostały spowodowane podejrzeniami o stosowanie za dużych (by zwiększyć powierzchnie nośną) strojów.

- Teraz sprawa jest jasna. Zbyt obszerny kombinezon będzie widać od razu, nawet nie trzeba mierzyć. Ze względu na przejrzystość procedur kontroli i zasady fair play to dobre rozwiązanie - powiedział trener Polaków.

Zaznaczył, że wprowadzone teraz rozwiązania regulaminowe co do strojów będą obowiązywać prawdopodobnie na igrzyskach w Soczi, bowiem  w roku olimpijskim zmian w przepisach się nie wprowadza.

Rywalizację w Pucharze Świata w skokach narciarskich w sezonie 2012/13 rozpoczną konkursy w Lillehammer 23-25 listopada.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL