Reklama

Reklama

Puchar Świata w skokach: Kuusamo wita śniegiem i mrozem

W nadchodzący piątek i sobotę w fińskim Kuusamo zostaną rozegrane drugie w sezonie zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. W tym roku zaplanowano dwa konkursy indywidualne.

W Finlandii polska ekipa będzie startowała w takim samym składzie, jak w pierwszych zawodach. O punkty PŚ będzie walczył Krzysztof Biegun oraz Stefan Hula, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jan Ziobro, Maciej Kot i Kamil Stoch. Początkowo Biegun miał nie lecieć do Kuusamo. Jednak po zwycięstwie w Klingenthal został włączony do ekipy i na skoczni Rukatunturi będzie walczył o utrzymanie pozycji lidera w klasyfikacji pucharowej.

Reklama

Przed tegorocznym pierwszym konkursem w Kuusamo liderem Pucharu Świata jest właśnie Biegun, zwycięzca w niemieckim Klingenthal, gdzie uzyskał w pierwszej serii 142,5 m. 19-letni zawodnik w Klingenthal debiutował w konkursie Pucharu Świata.

W Kuusamo w kwalifikacjach będzie musiał walczyć Stoch, który w pierwszym konkursie sezonu nie znalazł się w czołowej "30" oraz Austriak Gregor Schlierenzauer. Zdobywca Pucharu Świata w poprzednim sezonie odmówił w ostatnią niedzielę startu z powodu złych warunków atmosferycznych i nie został sklasyfikowany.

Także Norweg Anders Bardal nie zgodził się na start w Klingenthal, ale jego zabraknie w Kuusamo, gdyż trener Alexander Stoeckl nie powołał go do składu zespołu. Bardal ma wraz z Tomem Hilde trenować w tym okresie na skoczni olimpijskiej w Lillehammer, gdzie odbędzie się kolejny konkurs.

Do Finlandii wybiera się natomiast Austriak Andreas Kofler, który miał groźnie wyglądający upadek w Klingenthal. Zawodnik przeszedł już szczegółowe badania w klinice w Innsbrucku, lekarze nie stwierdzili u niego żadnych obrażeń.

Prognoza pogody na piątek i sobotę zapowiada mróz w granicach od minus trzech do sześciu stopni Celsjusza w ciągu dnia. W piątek ma być słonecznie, w sobotę pojawi się zachmurzenie i opady śniegu. Nie są natomiast przewidywane silne wiatry, mogące utrudnić przeprowadzenie konkursów.

Zawody w Kuusamo w poprzednim sezonie nie były dla ekipy "Biało-czerwonych" udane. W pierwszym konkursie rywalizację drużynową wygrali Niemcy. Drugie miejsce zajęła Austria, a trzecie Słowenia. Polacy odpadli po pierwszej serii i uplasowali się na ostatniej, jedenastej pozycji.

30 listopada 2012 roku najlepiej z "Biało-czerwonych" poradził sobie Dawid Kubacki, który oddał skok na odległość 123,5 m. Pozostali podopieczni Łukasza Kruczka uzyskali znacznie słabsze wyniki: Piotr Żyła zanotował 110 m, Kamil Stoch - 104,5 m, a Maciej Kot o metr bliżej.

Rozegrany następnego dnia konkurs indywidualny wygrał Niemiec Severin Freund i został liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dawid Kubacki, jedyny z Polaków w serii finałowej, zajął 22. miejsce. Drugi był Rosjanin Dmitrij Wasiliew, a trzeci Szwajcar Simon Ammann.

Pozostali Polacy nie walczyli w finale. Na 32. pozycji zawody ukończył Maciej Kot, na 47. Krzysztof Miętus i na 48. Piotr Żyła. Kamil Stoch nie startował, odpadł w kwalifikacjach, gdy po skoku na odległość 106,5 m zajął 50. miejsce.

Po Kuusamo w 2012 roku trener Łukasz Kruczek zmienił program startów w polskiej ekipie. Kamil Stoch i Piotr Żyła zostali wycofani z udziału w następnych zawodach w Soczi, pojechali trenować do niemieckiego Ramsau, skąd bezpośrednio udali się do Engelbergu.

W Szwajcarii wyniki były znacznie lepsze niż w Skandynawii. W pierwszym konkursie 15 grudnia 2012 Stoch był drugi, wygrał Austriak Andreas Kofler z notą o 0,1 pkt wyższą od Polaka. Trzecie miejsce wywalczył Austriak Gregor Schlierenzauer. W drugim triumfował Schlierenzauer, Maciej Kot był 13., Stoch 14.

Program zawodów w Kuusamo:

czwartek, 28 listopada:

17.00 - oficjalny trening (2 serie)

19.00 - kwalifikacje

piątek, 29 listopada:

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursowa  

sobota, 30 listopada:

15.30 - kwalifikacje

17.00 - pierwsza seria konkursowa

Reklama

Reklama

Reklama