Reklama

Reklama

PŚ w skokach: wracają zawody w Bad Mitterndorf

W nadchodzący weekend na mamucim obiekcie Kulm w austriackim Bad Mitterndorf odbędą się dwa konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. W poprzednim sezonie zawody te nie znalazły się w kalendarzu.

Dwa lata temu, gdy skoczkowie rywalizowali w Bad Mitterndorf, nie obyło się bez problemów. Zaplanowany na sobotę 14 stycznia 2012 roku konkurs został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru i padającego śniegu. Dzień wcześniej z tych samych powodów nie odbyły się treningi i kwalifikacje.

Na szczęście w niedzielę 15 stycznia aura uległa poprawie, udało się rozegrać dwa konkursy.

W pierwszym, jednoseryjnym Kamil Stoch po lądowaniu na 193. m zajął szóste miejsce. Zwyciężył Słoweniec Robert Kranjec - 206 m.

Reklama

W drugim konkursie Stoch był trzeci po lądowaniu na 191,5. i 181,5. m. Polak wtedy po raz szósty w karierze stanął na podium zawodów tego cyklu. Zwyciężył Norweg Anders Bardal - 197,5 i 183,5 m.

Najwyższą notę uzyskał w tym konkursie Austriak Gregor Schlierenzauer, ale został zdyskwalifikowany za niezgodny z regulaminem kombinezon, w którym oddał drugi skok.

Po tegorocznym 62. Turnieju Czterech Skoczni liderem Pucharu Świata jest Stoch. Mistrz świata z Val di Fiemme o 24 pkt wyprzedza czterokrotnego złotego medalistę olimpijskiego Szwajcara Simona Ammanna i o 112 pkt Austriaka Gregora Schlierenzauera, triumfatora dwóch poprzednich edycji Pucharu Świata.

Po TCS Polacy wrócili do kraju. Czasu na odpoczynek jednak nie będą mieli.

- Wracamy do domu, musimy dopracować kilka kwestii. O ile będzie taka możliwość, chcemy potrenować na jakiejś skoczni przed konkursami w Kulm. Skład zespołu wybierzemy w ostatniej chwili - powiedział trener kadry Łukasz Kruczek po ostatnim konkursie TCS.

W Bad Mitterndorf organizatorzy mają kłopoty. Choć zadbano o śnieg - został on zmagazynowany już rok temu, to dostępu do niego broni... były burmistrz miasteczka.

Do magazynu, w którym znajduje się potrzebny śnieg, droga prowadzi przez należący do niego kawałek działki. Jakiś czas temu między organizatorami a politykiem Alfredem Triebem doszło do konfliktu, wskutek którego zabronił on przejeżdżania przez swoją działkę.

Negocjacje trwały kilka dni, w końcu udało się spór załagodzić i zmagazynowany śnieg wykorzystać do utwardzenia zeskoku. Aby jednak się zabezpieczyć na różne ewentualności, organizatorzy z pobliskiego Tauplitz wypożyczyli armatki śnieżne i w odległym o 50 km St. Nikolai rozpoczęli "produkcję" sztucznego śniegu.

Prognoza pogody na najbliższe dni przewiduje dla Bad Mitterndorf w ciągu dnia temperaturę powietrza dochodzącą do 5 st. Ma być słonecznie, bez opadów śniegu i wiatru.

Program:

piątek, 10 stycznia:

11.30 - oficjalny trening

14.00 - kwalifikacje

sobota, 11 stycznia:

12.30 - seria próbna

14.00 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 12 stycznia:

12.30 - kwalifikacje

14.15 - pierwsza seria konkursowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL