Reklama

Reklama

PŚ w skokach: Wisła i Zakopane przygotowane na problemy ze śniegiem

Organizatorzy konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle i Zakopanem są przygotowani na ewentualną ciepłą zimę i wynikające z tego powodu problemy ze śniegiem - poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej.

 Jak powiedział prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Andrzej Kozak Wielka Krokiew jest już udostępniona dla skoczków (np. środę odbył się na niej trening polskiej kadry).

"Sądzę, że brakuje ok. 10 proc prac potrzebnych, aby mogły się na niej odbyć zawody rangi Pucharu Świata" - dodał Kozak.

TZN bierze pod uwagę współpracę z firmą z Białki Tatrzańskiej, która m.in. specjalizuje się w zaśnieżaniu przeróżnych obiektów. Szef TZN przypomniał, że pomogła ona w organizacji styczniowego konkursu w zimowej stolicy Polski.

Reklama

"Mamy także zrobiony poważny zapas śniegu" - dodał Kozak.

Także w Wiśle zaczęto już go "produkować".

"Wykorzystaliśmy niemal każdy kwadrans odpowiedniej pogody. Mamy przestarzałe armatki, które mogą pracować przy minus trzech stopniach. Jednak od piątku odpowiednia maszyna będzie rozprowadzać i ubijać śnieg po zeskoku" - powiedział odpowiedzialny za organizację zawodów w Wiśle, wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego Andrzej Wąsowicz.

Jak dodał na wypadek zbyt wiosennej aury w styczniu są przygotowane różne scenariusze, w tym skorzystanie z usług wspomnianej firmy z Podhala. Zapoznał on się także z ofertą Finów, którzy przygotowali obiekt do zawodów igrzysk olimpijskich w Soczi.

"Jednak przygotowanie przez nią obiektu takiego jak nasz by kosztowało od 70 do 78 tys. euro. Byłby to potężny wydatek" - dodał wiceprezes PZN. Dlatego na razie nie chciałby on korzystać z tej oferty.

Jak dodał w 2014 r. musiano wydać 130 tys. ale złotych, aby na obiekcie była odpowiednia ilość śnieg (musiano go przywozić z Tatr).

"Niestety nie możemy się uporać z inną rzeczą. Administrator drogi prowadzącej do skoczni nie wybudował chodnika na odcinku nieopodal obiektu. Z tego powodu musimy utrudniać życie mieszkańcom tej części Wisły. Na okres trwania zawodów znowu będzie konieczna zmiana organizacji ruchu, czyli wyłączenie jednego pasa drogi. Dzięki temu po nim będą mogli poruszać się piesi" - dodał Wąsowicz.

Dodał, że zdecydowano się, aby na PŚ zbudować tymczasową trybunę, aby powiększyć ilość miejsc siedzących na skoczni. Będzie ich razem prawie 3200 (pozostało ok. 600 biletów na takie miejsca). W ogóle na obiekt ma wejść ok. siedmiu tys. widzów (w Zakopanem ponad 22 600).

Zawody Pucharu Świata w Wiśle odbędą się 15 stycznia 2015 r. (czwartek). W stolicy Tatr 17 stycznia (sobota) odbędzie się konkurs drużynowy PŚ, zaś dzień później indywidualny.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje