Reklama

Reklama

PŚ w skokach. Stefan Horngacher o Michale Doleżalu

- Jest jedną z tych osób, która potrafi robić wszystko - tak o swoim następcy Michale Doleżalu powiedział były już trener reprezentacji Polski skoczków narciarskich Stefan Horngacher. Austriak odchodzi po trzech latach pracy z "Biało-Czerwonymi".

Po finałowych zawodach Pucharu Świata w Planicy Horngacher wreszcie ogłosił decyzję na temat swojej przyszłości w polskiej kadrze. Zgodnie z przewidywaniami Austriak nie przedłużył kontraktu. Polski Związek Narciarski był na to przygotowany i szybko ogłosił nazwisko następcy Horngachera. Kadrę przejmie dotychczasowy asystent austriackiego szkoleniowca Czech Michal Doleżal. "Michal jest dobrym człowiekiem i trenerem. Jest jedną z tych osób, która potrafi robić wszystko. Świetnie zna się na sprawach sprzętowych, szczególnie kombinezonach, ale także szkoleniowych. Potrafi doskonale zarządzać personelem. Uważam, że wybranie go to bardzo dobra decyzja" - podkreślił Horngacher.

Reklama

W marcu ubiegłego roku Horngacher ku zaskoczeniu PZN zgodził się jedynie na roczną umowę. Już wtedy było wiadomo, że w 2019 roku z niemiecką kadrą pożegna się trener Werner Schuster. W styczniu potwierdził on decyzję o rezygnacji, a niemiecka federacja przyznała, że najchętniej w roli jego następcy widziałaby Horngachera.

Austriak pracował z reprezentacją Polski przez trzy lata. Pod jego wodzą "Biało-Czerwoni" m.in. dwa lata temu w Lahti po raz pierwszy w historii zostali drużynowymi mistrzami świata, a Piotr Żyła wywalczył brązowy medal na dużym obiekcie. W ubiegłym roku w Pjongczangu po złoty medal igrzysk sięgnął Kamil Stoch, który jeszcze cieszył się z brązowego wywalczonego z kolegami w drużynie. Stoch zdobył także Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2017/18. Natomiast w niedawnych MŚ w Seefeld na normalnym obiekcie triumfował Dawid Kubacki, a drugi był Stoch.

"To był najlepszy czas w mojej karierze trenerskiej. Decyzję podjąłem kierując się rozumem, a nie sercem. Muszę myśleć o swojej przyszłości i rodzinie, dlatego nie zgodziłem się na przedłużenie kontraktu" - powiedział mający żonę Niemkę i mieszkający w tym kraju szkoleniowiec.

W niedzielę po raz drugi w historii i jednocześnie po raz drugi za kadencji Horngachera "Biało-Czerwoni" odebrali Puchar Narodów dla najlepszej drużyny Pucharu Świata 2018/19. Dyrektor ds. skoków i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim Adam Małysz zdecydował o przekazaniu trofeum odchodzącemu trenerowi.

"Będzie mi przypominał o wyjątkowych momentach, a tych nie brakowało. Na pewno był nim Puchar Świata w Klingenthal, gdzie pierwszy raz wygraliśmy konkurs drużynowy. Wyjątkowo było również w sobotę, kiedy odnieśliśmy pierwsze zwycięstwo w drużynowych zawodach na mamucim obiekcie. Okazało się, że nie tylko dobrze skaczemy, ale również latamy, co było dla mnie celem. Do tego oczywiście dochodzą wszystkie medale" - wyliczał wyraźnie wzruszony.

"Było również wiele niesamowitych chwil poza skocznią. Mam mnóstwo pięknych wspomnień związanych z zawodnikami oraz sztabem. Chciałbym wszystkim gorąco podziękować za świetną współpracę. Zawodnikom za to, że zawsze mi ufali i klimat jaki między nami panował" - dodał.

Z Planicy - Wojciech Kruk-Pielesiak

PŚ w skokach 2018/19 - klasyfikacja

1.Ryoyu Kobayashi(Japonia)2085 pkt
2.Stefan Kraft(Austria)1349
3.Kamil Stoch(Polska)1288
4.Piotr Żyła(Polska)1131
5.Dawid Kubacki(Polska)988
6.Robert Johansson(Norwegia)974
7.Markus Eisenbichler(Niemcy)937
8.Johann Andre Forfang(Norwegia)892
8.Timi Zajc(Słowenia)833
10.Karl Geiger(Niemcy)765

PŚ w lotach narciarskich 2018/2019 - klasyfikacja

1.Ryoyu Kobayashi(Japonia)407 pkt
2.Markus Eisenbichler(Niemcy)371
3.Piotr Żyła
(Polska)289
4.Domen Prevc(Słowenia)271
5.Dawid Kubacki(Polska)251
6.Timi Zajc(Słowenia)250
7.Kamil Stoch(Polska)244
8.Stefan Kraft(Austria)228
Zobacz pełną tabelę

Puchar Narodów w skokach 2018/19 - klasyfikacja

1.Polska6083 pkt
2.Niemcy5650
3.Japonia4813
4.Austria4530
5.Norwegia3936
6.Słowenia3736

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL