Reklama

Reklama

PŚ w skokach: po siedmiu latach przerwy w Titisee-Neustadt

W nadchodzący weekend w niemieckim Titisee-Neustadt zostaną rozegrane dwa kolejne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Poprzednio zawody pucharowe odbyły się na tym obiekcie w sezonie 2006/07.

Skocznia w Titisee-Neustadt dwa lata temu przeszła sporą modernizację, jej punkt konstrukcyjny przesunięto ze 120 na 125 metr. W najbliższy weekend oba konkursy rozpoczną się o godzinie 14.00.

Hochfirstschanze jest aktualnie największą skocznią naturalną w Niemczech. Najdłuższy skok - 150 m oddał Niemiec Maximilian Mechler podczas zawodów krajowych 21 stycznia 2011 roku, natomiast oficjalny zimowy rekord należy do Adama Małysza, wynosi 145 m i został ustanowiony 3 lutego 2007 roku.

Najbliższe konkursy na Hochfirstschanze odbędą się po siedmiu latach przerwy. Dwa poprzednie, w sezonie 2006/07, wygrał Małysz. W pierwszym, rozegranym 3 lutego 2007 roku, oddał skoki na odległość 138,5 i 145 m. Drugi był Austriak Andreas Kofler, a trzeci Norweg Anders Jacobsen. Na 17. pozycji uplasował się Kamil Stoch, na 42. Piotr Żyła i na 49. Stefan Hula.

Reklama

W drugim konkursie, następnego dnia, do zwycięstwa Małyszowi wystarczyły skoki na 129,5 i 134,5 m. Drugi był Austriak Gregor Schlierenzauer, a trzeci Rosjanin Dmitrij Wasiliew. Żyła zajął 19. miejsce, a Stoch - 34.

Trener Łukasz Kruczek do zespołu na konkursy w Titisee-Neustadt powołał po raz pierwszy w tym sezonie Klemensa Murańkę. Obok niego wystąpią Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Jan Ziobro, Krzysztof Miętus i Dawid Kubacki. W zespole nie ma jedynego Polaka, który jest aktualnie w czołowej "10" klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Krzysztofa Bieguna. Dziesiąty w klasyfikacji pucharowej zawodnik startuje na Uniwersjadzie we włoskim Predazzo.

W tej sytuacji wszyscy "Biało-czerwoni" będą musieli w piątek 13 grudnia walczyć w kwalifikacjach o prawo startu w sobotnim konkursie.

Najbliżej elity, która nie musi się kwalifikować, jest aktualnie na 12. pozycji Kot. Żyła jest 13., a Stoch - 21.

Polska ekipa pojechała do Niemiec w czwartek. Dzień wcześniej odbył się trening na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Trener Łukasz Kruczek uznał go za bardzo udany. Zdaniem szkoleniowca zajęcia na skoczni pod Tatrami stanowiły cenne uzupełnienie dotychczasowych treningów.

- To bardzo istotne, że udało się poskakać, ponieważ tego zaczynało nam powoli brakować. Te dosłownie kilka skoków w ciągu dwóch tygodni to trochę mało dla powtarzalności i tzw. dobrego czucia. W środę, w bardzo dobrych warunkach, każdy oddał po siedem naprawdę niezłych skoków - powiedział szkoleniowiec kadry.

Jego zdaniem zawodnicy do kolejnych pucharowych konkursów są dobrze przygotowani pod względem technicznym i motorycznym. - Do pełnego zadowolenia brakuje jeszcze właśnie tej powtarzalności, ale gdy już mamy dostępne krajowe obiekty, to wszystko powinno szybko wrócić do normy - dodał Kruczek.

Piątkowe kwalifikacje w Eurosporcie, a oba konkursy w Eurospocie i TVP.

Program zawodów w Titisee-Neustadt:

piątek, 13 grudnia:

12.00 - oficjalny trening

14.00 - kwalifikacje

sobota, 14 grudnia:

12.00 - seria próbna

14.00 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 15 grudnia:

12.00 - kwalifikacje

14.00 - pierwsza seria konkursowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje