PŚ w skokach: Peter Prevc błyszczał na treningach w Lahti, Stoch zrezygnował

Słoweniec Peter Prevc wygrał pierwszą serię próbną przed piątkowym konkursem Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. W drugiej najlepszy był Niemiec Andreas Wellinger. Najlepiej z Polaków spisał się Jan Ziobro, który zajął odpowiednio 15. i 18. miejsce. Kamil Stoch zrezygnował z próbnych skoków.

Pierwotnie w ten weekend w Finlandii miały odbyć się tylko dwa konkursy - w sobotę drużynowy, a dzień później indywidualny. Piątkowe zawody zostały dodane w zastępstwie odwołanych w listopadzie w Kuusamo.

Na dobry występ liczy Kamil Stoch. Po zawodach w Falun dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi stracił koszulkę lidera klasyfikacji generalnej na rzecz Słoweńca Petera Prevca. Lider "Biało-czerwonych" chce odzyskać żółty plastron już w Lahti.

O zwycięstwo w Lahti nie będzie łatwo. Wysoką formę potwierdził Prevc. Słoweniec poszybował na odległość 131 m i pewnie wygrał pierwszy trening. Drugi Austriak Michael Hayboeck skoczył 9 metrów bliżej.

Dobry skok oddał Jan Ziobro, który uzyskał 115 m i zajął 15. miejsce.

Dawid Kubacki nie błysnął na treningu osiągając 111,5 m (29. miejsce). Gorzej spisał się Klemens Murańka, który skoczył 108,5 m (43. miejsce). Tylko pół metra dalej od Klimka wylądował Piotr Żyła, ale został sklasyfikowany dwa "oczka" niżej.

W drugiej serii najlepszy okazał się Wellinger, który wygrał skokiem na odległość 121,5 m. Prevc tym razem zajął drugie miejsce (121 m).

W drugiej serii próbnej Ziobro spisał się nieco gorzej niż w pierwszej - 113,5 m (18. miejsce). Pół metra bliżej skoczył Kubacki (26. miejsce). W porównaniu z pierwszą próbą poprawił się Murańka - 111 m (33. miejsce). Znów słabo spisał się Żyła, który wylądował na 107. metrze (50 miejsce).

Stoch i Maciej Kot zrezygnowali z treningów. Podobnie postąpiło kilku innych zawodników z czołówki m.in. Japończyk Noriaki Kasai, Niemiec Severin Freund i Szwajcar Simon Ammann.

Kwalifikacje do piątkowego konkursu rozpoczną się o godz. 15.30, a start pierwszej serii zaplanowano na 17.00.