Reklama

Reklama

PŚ w skokach - konkursy w Engelbergu zagrożone

W nadchodzący weekend w szwajcarskim Engelbergu zostaną rozegrane dwa konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Nie wiadomo, czy uda się przeprowadzić zawody, bo organizatorzy mają problemy ze śniegiem. W poprzednim sezonie zdominowali je Polacy - wygrali Jan Ziobro i Kamil Stoch, którego w tym roku zabraknie na starcie.

Poważne problemy z aurą mają organizatorzy. Pomimo tego, że na miejscu zameldowała się już większość ekip, nadal nie wiadomo, czy zaplanowane na sobotę i niedzielę konkursy uda się rozegrać. Na skoczni Gross-Titlis-Schanze organizatorzy mają coraz większe problemy ze śniegiem.

Temperatura powietrza w ciągu dnia dochodzi do plus 8 st. C, pada deszcz. Dopiero w piątek organizatorzy po porannej inspekcji obiektu zdecydują, czy będzie można przeprowadzić treningi i kwalifikacje.

Ziobro 21 grudnia 2013 odniósł pierwsze i jedyne dotychczas zwycięstwo pucharowe. Drugie miejsce zajął Stoch i został liderem klasyfikacji generalnej cyklu. Dzień później na najwyższym stopniu podium stanął Stoch. To był polski weekend, którego powtórzenie w tym roku, nie tylko z racji absencji Stocha, będzie raczej nierealne.

Reklama

Nastroje w polskiej ekipie przed zawodami w Engelbergu są dość minorowe. Podwójny mistrz olimpijski z Soczi nadal przechodzi rehabilitację po operacji stawu skokowego i w tym sezonie jeszcze nie pojawił się na skoczni. Z kolei pozostali "Biało-czerwoni" prezentują kiepską formę i spisują się dużo gorzej niż o tej porze przed rokiem.

W klasyfikacji generalnej PŚ po ośmiu konkursach najlepszy z zawodników trenera Łukasz Kruczka jest Piotr Żyła - z dorobkiem 81 pkt zajmuje 20. pozycję. Dopiero 42. jest Ziobro, a 45. Klemens Murańka. Prowadzi Norweg Anders Fannemel - 430 pkt.

Tegoroczny konkurs w Engelbergu być może poprawi nastroje kibiców. Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner zapowiada przełom.

"Skoki treningowe w Zakopanem dają podstawę do pozytywnego myślenia. Moim zdaniem przełom powinien nastąpić już w Engelbergu, chociażby dlatego, że są duże podobieństwa obu obiektów, a dzisiaj skakali już "swoje"" - powiedział Tajner po obejrzeniu środowych zajęć kadry na Wielkiej Krokwi.

Także prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Andrzej Kozak optymistycznie oceniał formę kadrowiczów po treningu na Krokwi.

"Wydaje mi się, że szkoleniowcy znaleźli przyczyny i teraz starają się je wyeliminować. Dobrze, że udało się dobrze przygotować zakopiański obiekt, dzięki czemu mogą spokojnie trenować" - zauważył Kozak.

W zawodach w Szwajcarii w reprezentacji Polski wystąpią: Żyła, Ziobro, Murańka, Dawid Kubacki, Aleksander Zniszczoł, Stefan Hula oraz Bartłomiej Kłusek.

Program zawodów w Engelbergu:

piątek, 19 grudnia

11.30 - oficjalny trening (2 serie)

13.30 - kwalifikacje

sobota, 20 grudnia

13.45 - seria próbna

14.45 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 21 grudnia

12.45 - kwalifikacje

14.15 - pierwsza seria konkursowa


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama