Reklama

Reklama

PŚ w skokach: Kamil Stoch lubi skocznię w Willingen. Powtórka z historii mile widziana

W nadchodzący weekend w niemieckim Willingen odbędą się trzy konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich - dwa indywidualne i drużynowy. W poprzednim sezonie oba indywidualne wygrał Kamil Stoch.

W obu konkursach poprzedniego sezonu późniejszy dwukrotny złoty medalista olimpijski po pierwszej serii plasował się na drugiej pozycji. W finale skakał jednak najlepiej i zapewniał sobie zwycięstwo.

Po drugim konkursie, w którym pokonał lidera klasyfikacji pucharowej Słoweńca Petera Prevca odnosząc jedenaste zwycięstwo w karierze, Stoch "wskoczył" na pierwsze miejsce w PŚ i utrzymał je do końca sezonu.

Do Willingen w tym roku roku wybierają się praktycznie wszyscy czołowi skoczkowie świata. Zabraknie tylko dochodzącego do zdrowia po upadku Szwajcara Simona Ammanna, nie wystąpi także Słoweniec Robert Kranjec, który stracił formę i trener Goran Janus zdecydował, że przez kilka dni będzie trenował w kraju.

Reklama

Do ekipy na Willingen trener Łukasz Kruczek powołał Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Aleksandra Zniszczoła, Jana Ziobrę, Klemensa Murańkę i Macieja Kota.

Polska ma aktualnie prawo wystawić pięciu zawodników. Szkoleniowiec zdecydował, że w piątkowym konkursie indywidualnym nie weźmie udziału Kot. W sobotę odbędzie się rywalizacja drużynowa, a w niedzielę, w drugich zawodach indywidualnych, Kot zastąpi jednego z kolegów.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem "Biało-czerwonych" jest obecnie Stoch zajmujący 12. miejsce. Obrońca "Kryształowej Kuli" rywalizację w sezonie 2014/15 rozpoczął dopiero od Turnieju Czterech Skoczni, wcześniej przechodził rehabilitację po operacji stawu skokowego.

W ostatnim konkursie w japońskim Sapporo skoczek z Zębu był drugi, wygrał Czech Roman Koudelka.

W PŚ liderem przed Willingen jest Austriak Stefan Kraft, 12. Stoch traci do niego 657 pkt. Polak jednak startował dotychczas tylko w ośmiu konkursach, gdy Kraft we wszystkich osiemnastu.

Program zawodów w Willingen:

piątek 30 stycznia:

14.00 - oficjalny trening

16.15 - kwalifikacje

18.00 - pierwsza seria konkursowa

sobota 31 stycznia:

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursu drużynowego

niedziela 1 lutego:

13.30 - kwalifikacje

15.00 - pierwsza seria konkursowa

Czołówka klasyfikacji PŚ (po 18 z 32 zawodów):

 1. Stefan Kraft (Austria))              1007 pkt

 2. Peter Prevc (Słowenia)                924

 3. Michael Hayboeck (Austria)            875

 4. Roman Koudelka (Czechy)               816

 5. Severin Freund (Niemcy)               753

 6. Anders Fannemel (Norwegia)            697

 7. Noriaki Kasai (Japonia)               612

 8. Simon Ammann (Szwajcaria)             556

 9. Gregor Schlierenzauer (Austria)       495

10. Richard Freitag (Niemcy)              484

11. Jernej Damjan (Słowenia)              387

12. Kamil Stoch (Polska)                  350


Reklama

Reklama

Reklama