PŚ w skokach. Era sukcesów Polaków pod wodzą Horngachera. Który był największy?

Trzy lata trwała wspaniała era reprezentacji Polski w skokach pod wodzą Stefana Horngachera, którego w minionym tygodniu zastąpił Michal Doleżal. "Biało-Czerwoni" prowadzeni przez Austriaka sięgali po największe laury. Przypominamy najważniejsze osiągnięcia naszych skoczków i zapraszamy do udziału w zabawie. Weź udział w ankiecie i wybierz największy, twoim zdaniem, sukces Orłów pod wodzą Horngachera.

1. Złoty medal olimpijski Kamila Stocha w Pjongczangu

Orzeł z Zębu poleciał do Pjongczangu z dwoma złotymi medalami olimpijskimi na koncie, zdobytymi cztery lata wcześniej w Soczi. Nie musiał nikomu nic udowadniać, ale i tak to zrobił.

Nasi skoczkowie, przede wszystkim Stefan Hula i Stoch, mieli ogromnego pecha, kończąc rywalizację tuż za podium w skandalicznym konkursie na skoczni normalnej, w którym po pierwszej serii liderem był Hula, a Stoch zajmował drugie miejsce.

Nasz najlepszy skoczek odkuł się na dużym obiekcie, sięgając po trzecie w karierze złoto igrzysk olimpijskich. Tym samym  obronił tytuł olimpijski na dużej skoczni, co nie udało się nikomu od czasów Mattiego Nykaenena, zmarłego niedawno słynnego fińskiego skoczka.

2. Brązowy medal olimpijski polskiej drużyny skoczków

Jeszcze kilka lat temu polski zespół mógł tylko pomarzyć o medalu igrzysk w konkursie drużynowym. Najbliżej było w Soczi, gdy nasi skoczkowie wylądowali na czwartej pozycji.

Tymczasem w Pjongczangu, rok po złocie na mistrzostwach świata, brak medalu na igrzyskach potraktowano by w Polsce jako klęskę. "Biało-Czerwoni" nie zawiedli, stając na trzecim stopniu podium.

Drużyna pod wodzą Horngachera, w składzie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot wywalczyła historyczny medal dla Polski, ustępując tylko zwycięskim Norwegom oraz Niemcom.

3. Pierwszy w historii złoty medal polskiej drużyny skoczków na MŚ

Polska drużyna pod wodzą austriackiego szkoleniowca weszła na poziom, jakiego nie prezentowała do tej pory. W konkursach Pucharu Świata sezonu 2016/17 nasza czwórka nie schodziła z podium. "Żelazny" skład Horngachera - Stoch, Kubacki, Żyła i Kot - wygrywał między innymi w Klingenthal i Willingen.

Nadeszły mistrzostwa świata 2017 roku w fińskim Lahti. Polska drużyna już wcześniej miała na koncie drużynowe medale MŚ, ale były to krążki brązowe. W Finlandii "Biało-Czerwoni" zdeklasowali rywali, wygrywając konkurs na dużym obiekcie z dużą przewagą nad konkurencją. Tego jeszcze w polskich skokach nie było.

4. Złoty medal Dawida Kubackiego i srebrny Kamila Stocha na MŚ

Mistrzostwa świata 2019 w austriackim Seefeld były ostatnią wielką imprezą, na jakiej polską drużynę prowadził Horngacher. Zakończyło się na dwóch medalach wywalczonych na mniejszym obiekcie.

Toczony w zmiennych warunkach, dla wielu skandaliczny, konkurs skończył się podwójnym triumfem "Biało-Czerwonych" w okolicznościach niespotykanych na skoczniach narciarskich.

Dawid Kubacki wywalczył złoty medal, awansując na pierwsze miejsce z 27. pozycji po pierwszej serii. Srebro zdobył Stoch, który wskoczył na drugą lokatę z 18. miejsca na półmetku rywalizacji.

To był pierwszy indywidualny, a trzeci łącznie medal Kubackiego na MŚ. Dla Stocha był to już piąty krążek na światowym czempionacie, w tym drugi zdobyty indywidualnie.

5. Kryształowa Kula dla Kamila Stocha

Nasz znakomity skoczek pięciokrotnie stawał na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w tym dwa razy na najwyższym stopniu. W 2018 roku osiągnął to pod wodzą Horngachera.

Polak okazał się bezkonkurencyjny między innymi w Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air, Willingen Five i Planica 7. Tamten sezon należał do niego. Triumf w klasyfikacji generalnej PŚ zapewnił sobie już przed konkursami w Planicy.

6. Dwukrotny triumf reprezentacji Polski w Pucharze Narodów

Puchar Narodów to klasyfikacja łączna dla wszystkich konkursów indywidualnych i drużynowych sezonu Pucharu Świata. Przed erą Horngachera Polacy tylko raz, w 2011 roku, stanęli na najniższym stopniu podium PN.

Za kadencji austriackiego szkoleniowca nasi skoczkowie dwukrotnie, w 2017 i 2019 roku, nie dali szans rywalom, zgarniając nagrodę dla najlepszej reprezentacji całego sezonu.

W cyklu 2016/17 "Biało-Czerwoni" wyprzedzili Austriaków i Niemców, a dwa lata później Niemców i Japończyków.

7. Dwukrotny triumf Kamila Stocha w Turnieju Czterech Skoczni

W 2001 roku Turniej Czterech Skoczni wygrał Adam Małysz. Polskie skoki musiały czekać szesnaście lat na powtórkę tego sukcesu w wykonaniu Kamila Stocha.

Orzeł z Zębu po raz pierwszy wygrał prestiżowy turniej w 2017 roku. Były to bardzo udane zawody dla "Biało-Czerwonych", bo tuż za plecami Stocha finiszował Piotr Żyła, a czwarte miejsce zajął Maciej Kot.

Rok później Stoch dokonał niewiarygodnego wyczynu. Jako drugi skoczek w historii, po Niemcu Svenie Hannawaldzie, wygrał wszystkie cztery konkursy jednej edycji i po raz drugi z kolei triumfował w TCS. Z pięcioma wygranymi konkursami turnieju z rzędu Stoch jest współrekordzistą w tej kategorii.

8. Brązowy medal Piotra Żyły na MŚ i drugie miejsce na Turnieju Czterech Skoczni

32-letni Piotr Żyła pod batutą Horngachera doszedł do największych sukcesów w karierze, choć na starcie musiał pożegnać się ze słynnym "garbikiem i fajeczką", co wymusił na nim nowy trener.

W ciągu ostatnich trzech sezonów nasz skoczek oczarował nas wieloma kapitalnymi skokami, a największe sukcesy odniósł w 2017 roku. Świetnie skaczący Żyła najpierw wywalczył drugie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni, ustępując tylko Kamilowi Stochowi.

Na MŚ w Lahti skoczek wywalczył brązowy medal w konkursie indywidualnym na dużej skoczni, a następnie wraz z kolegami z zespołu cieszył się ze złota w konkursie drużynowym.

9. Historyczne srebro Kamila Stocha i brąz polskiej drużyny na MŚ w lotach

Mistrzostwa świata w lotach 2018 roku w Oberstdorfie "Biało-Czerwoni" zakończyli z dwoma medalami - to dwa razy więcej niż dotychczasowe osiągnięcia Polaków na tej imprezie. W 1979 roku Piotr Fijas, jako jedyny z Polaków do tej pory, zdobył brąz MŚ w lotach w Planicy.

W Oberstdorfie Stoch wywalczył srebrny medal w zawodach indywidualnych, przegrywając tylko z Norwegiem Danielem-Andre Tande. W zawodach drużynowych "Biało-Czerwoni" w składzie: Stoch, Kubacki, Żyła i Hula sięgnęli po brązowy krążek, ustępując pola Norwegii i Słowenii.

10. Zwycięstwo Kamila Stocha w turnieju Raw Air

Norweski turniej Raw Air to rywalizacja dla najtwardszych. W 2017 roku premierową edycję norweskiego turnieju wygrał Austriak Stefan Kraft, wyprzedzając Stocha. Rok później to Polak nie miał sobie równych.

W 2018 roku Stoch bił na Raw Air niesamowite rekordy. Wygrał wszystkie kwalifikacje podczas turnieju, a w klasyfikacji generalnej Raw Air był liderem turnieju od pierwszego do ostatniego dnia.