Reklama

Reklama

PŚ w skokach. Czas na Willingen, gdzie Polacy często stają na podium

Willingen będzie w najbliższy weekend gospodarzem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. W ostatnich latach w tym niemieckim mieście Polacy stawali na podium bardzo często, a jeden ze swoich ikonicznych sukcesów odniósł tam też Adam Małysz.

W trzech poprzednich latach w Willingen odbyło się siedem konkursów. Oba drużynowe wygrali Polacy, natomiast w indywidualnych dwukrotnie drugi był Kamil Stoch, dwa trzecie miejsca zajął Piotr Żyła, a raz na najniższym stopniu podium uplasował się Dawid Kubacki.

Stoch na Muehlenkopfschanze wygrywał trzykrotnie w latach 2014-15. Nikt na tym obiekcie nie odniósł więcej zwycięstw, a także trzy ma na koncie jeszcze tylko legendarny Japończyk Noriaki Kasai. Małysz natomiast w 2001 roku wynikiem 151,5 ustanowił rekord skoczni, który dopiero cztery lata później i po modernizacji obiektu o zaledwie 0,5 m poprawił Fin Janne Ahonen.

Reklama

Tak jak w dwóch poprzednich latach najlepszy zawodnik wyjedzie z Niemiec z premią w wysokości 25 tysięcy euro. Dostanie ją triumfator "Willingen Five", czyli ten, kto zgromadzi najwyższą notę łączną w obu konkursach indywidualnych oraz kwalifikacjach.

W niedzielę zakończyła się niesamowita seria Kubackiego, który w dziesięciu kolejnych konkursach plasował się na podium. W ostatnich zawodach w Sapporo był szósty. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 29-letni Polak zajmuje trzecie miejsce. Do prowadzącego Austriaka Stefana Krafta traci 139 punktów. Rozdziela ich natomiast Niemiec Karl Geiger, który od lidera ma 63 punkty mniej.

Oprócz Kubackiego, Stocha i Żyły, trener biało-czerwonych Michal Dolezal na zawody zabrał Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Andrzeja Stękałę i Klemensa Murańkę.

Program zawodów w Willingen:

piątek, 7 lutego

15.30 - oficjalny trening

18.00 - kwalifikacje

sobota, 8 lutego

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

niedziela, 9 lutego

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

wkp/ co/

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje