Reklama

Reklama

PŚ. Polskich skoczków narciarskich czekają konkursy w Oslo

Polscy skoczkowie wezmą udział w najbliższy weekend w dwóch konkursach Pucharu Świata w Oslo. W sobotę czeka ich drużynówka, a w niedzielę konkurs indywidualny. Na skoczni w Holmenkollen pięciokrotnie triumfował Adam Małysz.

Sobotni konkurs drużynowy będzie czwartym w sezonie. Dwa pierwsze - w Klingenthal i Willingen wygrali Niemcy, w trzecim w Zakopanem triumfowała Norwegia, Polska była trzecia.

Po środowym treningu trener kadry Łukasz Kruczek zdecydował, że w Oslo wystąpią Kamil Stoch, Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała oraz Bartłomiej Kłusek.

Rok temu w Oslo rozegrano także dwa konkursy, ale oba indywidualne. Odbyły się na początku marca, pod koniec sezonu, później już tylko rywalizowano na mamucie w słoweńskiej Planicy.

Reklama

W poprzednim sezonie w Oslo dwa razy triumfował Niemiec Severin Freund, dzięki wygranym umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji pucharowej. Lider polskiej ekipy Kamil Stoch w pierwszych zawodach uplasował się na piątej pozycji, w drugich był trzeci - ex aequo ze Słoweńcem Peterem Prevcem. Polak po raz 32. w karierze stanął wtedy na podium zawodów PŚ.

Tegoroczny sezon jest zdominowany przez Prevca, który zdecydowanie prowadzi w Pucharze Świata. Ostatnio wygrał pierwszy konkurs w Sapporo, odnosząc ósme w sezonie zwycięstwo w zawodach pucharowych i po raz dwunasty stanął na podium.

W klasyfikacji PŚ Prevc ma już 1224 pkt. Drugi Freund zgromadził 855 pkt, a trzeci Norweg Kenneth Gangnes - 738 pkt. Najwyżej z "Biało-czerwonych", na 20. pozycji jest sklasyfikowany Stoch z dorobkiem 172 pkt. Stefan Hula jest 24. - 126 pkt, a Maciej Kot 25. - 115 pkt. Pozostałych kadrowiczów nie ma w czołowej "30".

Do zakończenia sezonu zostało jeszcze osiemnaście konkursów, w tym dwa drużynowe - w Oslo i Planicy. Po powrocie z Japonii kadra trenowała w kraju, do Norwegii ekipa prowadzona przez trenera Łukasza Kruczka wylatuje w czwartek.

Pierwsza skocznia Holmenkollen została zbudowana w 1872 roku i była już sumie 14 razy modernizowana. Po sezonie 2007/08 zburzona, gdyż nie spełniała już wymogów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Nową otwarto w marcu 2010 roku. Obiekt został wyposażony w sztuczne oświetlenie oraz system mrożenia torów najazdowych.

Jego oficjalnym rekordzistą jest Austriak Andreas Kofler, który 5 marca 2011 wylądował na 141 m. Nieoficjalny należy do Norwega Andersa Bardala, wynosi 142,5 m i był uzyskany na początku lutego 2011.  

Rekordzistą Holmenkollen jest także Adam Małysz. "Orzeł z Wisły" jest jedynym zawodnikiem, który pięciokrotnie triumfował na tym obiekcie.

Po zawodach w Oslo skoczkowie pojadą do Trondheim, gdzie 10 lutego rozegrany zostanie kolejny konkurs PŚ. Pod koniec tygodnia 13 i 14 lutego zaplanowano loty w Vikersund.

Program zawodów w Oslo:

piątek 5 lutego:

15.30 - oficjalny trening

17.30 - kwalifikacje

sobota 6 lutego:

15.00 - seria próbna

16.00 - pierwsza seria konkursu drużynowego

niedziela 7 lutego:

12.30 - seria próbna

14.15 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

Dowiedz się więcej na temat: skoki narciarskie | Kamil Stoch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje