Reklama

Reklama

Piotr Żyła drugi w kwalifikacjach w Lahti

Piotr Żyła po znakomitym skoku na 129 m zajął drugie miejsce w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu skoków Pucharu Świata w fińskim Lahti. Polak przegrał o metr i 0,6 punktu z Norwegiem Andersem Jacobsenem.

Trzecie miejsce skokiem na 123,5 m zajął Japończyk Daiki Ito. "Biało-czerwoni" awansowali w komplecie.

Reklama

Jan Ziobro był ósmy, a Klemens Murańka - 23. Kamil Stoch nie musiał się kwalifikować i zrezygnował ze skoku.

Pogoda nie ułatwiała życia organizatorom Pucharu Świata w Lahti. Zaplanowane na godzinę 18 kwalifikacje do niedzielnego konkursu zostały przełożone na 18.30. O tej godzinie udało się je rozpocząć.

Wszystko z powodu obfitych opadów śniegu, który zasypywał tory na skoczni Salpausselka.

"Sypie i sypie. Po dobrej rozgrzewce dajemy radę nawet w takich warunkach" - napisał na Facebooku Stoch.

W kwalifikacjach jako pierwszy z "Biało-czerwonych" na rozbiegu pojawił się Klemens Murańka. Dobry skok na 125 m od razu dał mu pewny awans, a ostatecznie 23. lokatę.

Po chwili 126,5 skoczył Jan Ziobro i na chwilę objął prowadzenie, oczywiście zapewniając sobie kwalifikację. Na koniec zajął ósme miejsce.

Świetny skok oddał Piotr Żyła. Odległość 129 m zrobiła wrażenie na widzach, a Polak pewnie zakwalifikował się do niedzielnego konkursu, kończąc kwalifikacje na drugiej pozycji.

Wśród zawodników czołowej "10" Pucharu Świata, która nie musi walczyć w kwalifikacjach, obok Stocha nie skakali m.in. Austriacy Gregor Schlierenzauer, Michael Hayboeck i Stefan Kraft. Pozostałym obniżono rozbieg do 9. belki, najdalej - 125 m skoczył Norweg Anders Fannemel. O 1,5 m bliżej lądował Niemiec Severin Freund, Japończyk Noriaki Kasai miał 123 m. Formą nie zachwycił lider klasyfikacji pucharowej Słoweniec Peter Prevc. Oddał skok na odległość 121,5 m.

Wcześniej udało się przeprowadzić tylko jeden trening.

Najlepszy był Austriak Stefan Kraft, który doleciał do 125 m. Drugi rezultat - 123 m miał Japończyk Noriaki Kasai, a trzeci - 121 m Słoweniec Peter Prevc.

Najlepszy w polskiej ekipie Żyła był piąty - 121 m. Stoch miał 11. rezultat - 116 m.

18. był Ziobro (115,5 m), a 24. - Murańka (114 m). 

Na sobotę (godzina 18) zaplanowany jest konkurs drużynowy, a na niedzielę (14) - indywidualny.

W tym samym składzie: Stoch, Żyła, Ziobro i Murańka "Biało-czerwoni" mają wystąpić w dwóch kolejnych konkursach - 10 marca w fińskim Kuopio i 12 marca w norweskim Trondheim.

Czołówka kwalifikacji:

Dowiedz się więcej na temat: skoki narciarskie | lahti | Puchar Świata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama