Reklama

Reklama

Pięciu Polaków awansowało do konkursu lotów w Vikersund

Pięciu Polaków zakwalifikowało się do sobotniego indywidualnego konkursu lotów narciarskich na największej skoczni świata w norweskim Vikersund. Bardzo dobry skok na 214 m oddał Piotr Żyła, co dało mu trzecie miejsce. Kwalifikacje wygrał Słoweniec Jurij Tepes. 218,5 m skoczył Kamil Stoch, który nie musiał się kwalifikować.


W sobotnim konkursie wystartują Kamil Stoch (udział w konkursie miał zapewniony, gdyż był w "10" najlepszych "lotników" poprzedniego sezonu), Piotr Żyła (3. w kwalifikacjach), Krzysztof Miętus (9.), Dawid Kubacki (14.) i Maciej Kot (20.)

W konkursach lotów narciarskich startuje zawsze 40 zawodników, a nie 50 jak w innych konkursach skoków.

Reklama

Pierwszy z Polaków, Dawid Kubacki wylądował na 177,5 m, co od tej pory jest jego rekordem życiowym.

Drugi z naszych reprezentantów Krzysztof Miętus skoczył 192,5 m, zapewniając sobie awans do konkursu. 178,5 m dało kwalifikację także Maciejowi Kotowi.

Znakomity skok na 214 m oddał Piotr Żyła! Dało mu to trzecie miejsce w kwalifikacjach.

Świetnie spisał się Kamil Stoch, szybując na 218,5 m.

Jako jeden z pierwszych na belce startowej pojawił się Jan Matura i poleciał na odległość 204 metrów, na długo obejmując prowadzenie w kwalifikacjach. Czech w ostatni weekend niespodziewanie wygrał dwa konkursy skoków w japońskim Sapporo.

Niezły skok na 198,5 m oddał obiecujący Szwajcar Gregor Deschwanden. Na drugim biegunie znalazł się Rosjanin Dmitrij Ipatow, który wylądował na 126 m! Tylko dwa metry dalej skoczył Słoweniec Tomaz Naglic.

Pecha miał Słoweniec Nejc Dezman, który nie dość że skoczył tylko 136 m, to jeszcze przewrócił się po wylądowaniu. Na szczęście nie stało mu się nic poważnego.

Do 200 m nie doleciał znakomity reprezentant gospodarzy Anders Jacobsen, który uzyskał 194,5 m. Dopiero skaczącemu jako 26. Andreasowi Stjernenowi udało się przeskoczyć Maturę. Norweg poleciał aż na 220 m. 212 m skoczył Niemiec Michael Neumayer.

Kwalifikacje wygrał Słoweniec Jurij Tepes, który wylądował na 215 m.

Spośród zawodników, którzy nie musieli się kwalifikować, aż 226,5 m skoczył lider Pucharu Świata Austriak Gregor Schlierenzauer. 224 m skoczył Szwajcar Simon Amman. 223 m - Norweg Anders Bardal.

Kliknij, aby zobaczyć rezultaty poszczególnych zawodników w kwalifikacjach

Obiekt w norweskim Vikersund jest największy na świecie. Po przebudowie rozmiar skoczni (Hill Size) wynosi obecnie 225 m.

246,5 metra - tyle wynosi rekord świata w skoku narciarskim. Ustanowił go 11 lutego 2011 roku, właśnie w  Vikersund, reprezentant gospodarzy Johan Remen Evensen.

Rekord Polski w długości lotu, co ciekawe, nie należy do Adama Małysza, który najdalej skoczył 230,5 m, ale do Piotra Żyły - 232,5 m, ustanowiony w ubiegłym roku także w Vikersund.

Rekord życiowy Stocha wynosi 226 m, Krzysztofa Miętusa - 210, a Macieja Kota - 201 m.

Na Vikersundbakken skoczkowie będą rywalizować dwukrotnie: w sobotę i w niedzielę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje