Pięciu Polaków awansowało do konkursu lotów w Harrachovie

Pięciu polskich skoczków zapewniło sobie udział w sobotnim konkursie lotów narciarskich w czeskim Harrachovie. Świetny lot na 205 m dał Maciejowi Kotowi drugie miejsce w kwalifikacjach, które wygrał Słoweniec Jaka Hvala.

W kwalifikacjach na "mamucie" w Harrachovie 12. miejsce zajął Dawid Kubacki, a 15. - Krzysztof Miętus. Kamil Stoch i Piotr Żyła mieli zapewniony udział w konkursie bez kwalifikacji.

W sobotnim konkursie wystartuje 40 zawodników.

W Harrachovie dziś dość mocno wiało i padał śnieg, ale udało się przeprowadzić kwalifikacje, choć już po skokach trzech zawodników mieliśmy pierwszą przerwę.

Po przerwie przed skokiem Czecha Jakuba Jandy zdecydowano się na obniżenie belki startowej ze względu na dość mocny wiatr "pod narty".

Spośród pierwszych dziesięciu zawodników żaden nie doleciał nawet do 190 metra. Jako pierwszy granicę 200 metrów przekroczył Słoweniec Jaka Hvala, który wylądował na 203 m.

Pierwszy z Polaków, skaczący z numerem 26. Dawid Kubacki oddał dobry skok na 191 m, od razu zapewniając sobie awans do sobotniego konkursu.

Na 184 m wylądował Krzysztof Miętus i podobnie jak Kubacki po swojej próbie już mógł być spokojny o udział w zawodach w sobotę.

Aż 205 m uzyskał w swoim skoku Maciej Kot i w znakomitym stylu awansował do konkursu!

Ostatecznie kwalifikacje wygrał Hvala, przed Kotem i Norwegiem Rune Veltą (202 m). Spośród zawodników, którzy musieli brać udział w kwalifikacjach, tylko ci trzej przekroczyli granicę 200 metrów.

W trudnych warunkach skakali zawodnicy, którzy nie musieli się kwalifikować. Żyła doleciał do 181,5 m, a Stoch do 187,5 m.

W tej grupie najdalej pofrunął lider Pucharu Świata Austriak Gregor Schlierenzauer - 204 m. O cztery metry krócej skoczył rewelacyjny Czech Jan Matura. Tylko 160 m uzyskał Szwajcar Simon Ammann.

Zobacz szczegółowe wyniki kolejnych zawodników w kwalifikacjach

W Czechach brakuje kilku czołowych zawodników. Nie startują m.in. Norwegowie Anders Bardal, Anders Jacobsen i Tom Hilde oraz Austriacy Thomas Morgenstern i Andreas Kofler.

Tydzień temu w norweskim Vikersund skoczkowie po raz pierwszy w tym sezonie startowali w konkursach lotów.

Po zawodach w Vikersund w klasyfikacji lotów Kamil Stoch jest szósty, a Piotr Żyła ósmy. Prowadzą ex aequo Austriak Gregor Schlierenzauer i mistrz świata w lotach Słoweniec Robert Kranjec.

W poprzednim sezonie zwyciężył w Harrachovie Schlierenzauer; najlepszy z Polaków - Kamil Stoch zajął 15. miejsce, a Piotr Żyła był 19. Drugi konkurs wygrał Niemiec Richard Freitag, Stoch był 13., a Żyła 25.