Reklama

Reklama

Nierozwiązany problem polskich skoków. Tajner zabrał głos

Podczas gdy najlepsi polscy skoczkowie rywalizują o czołowe miejsca na świecie, zawodnicy spoza kadry A często walczą o przetrwanie, przede wszystkim to finansowe. - Siłami związku nie stać nas na rozwiązanie tych problemów - powiedział w rozmowie z Interią Apoloniusz Tajner.

Wśród fali uniesienia i radości ze skoków "Biało-Czerwonych", choćby podczas weekendu w Zakopanem, słychać ciche żale naszych skoczków z drugiego szeregu, którzy czasem mają kłopot z utrzymaniem siebie czy swoich rodzin.

- Coś o tym zapleczu pierwszej drużyny wiem, bo jestem tym zapleczem od trzech lat i nie jest to łatwe zadanie - mówił nam w Zakopanem Aleksander Zniszczoł, który niedawno założył rodzinę, doczekał się potomka. W minionym roku ze skakania zrezygnował Krzysztof Biegun, wielkie problemy miał też Andrzej Stękała. Głosy narzekania słychać też ze strony innych zawodników.

Reklama

Czy jest aż tak źle?

- Warunki, jakie zabezpieczamy tej grupie, są porównywalne do kadry A. Nie ma żadnego zagrożenia finansowego, jeśli chodzi o realizację programów - powiedział nam Tajner, dodając że poza realizacją programów jest coś więcej i z tym nie jest już tak różowo.

- Jest to problem i to generalnie problem polskiego sportu, zarówno w dyscyplinach letnich i zimowych. To problem, który wciąż oczekuje na rozwiązanie. Zawodnicy w przedziale wiekowym 18-23 lata, którzy kończą szkoły średnie, wchodzą w dorosły wiek, żenią się, ale pochodzą z rodzin, które nie są w stanie ich wspierać finansowo, jeśli nie mają stypendium (ministerialnego, przyznawanego do ósmego miejsca na MŚ i igrzyskach), wtedy nie mają środków do osobistego użytku - nie ukrywa prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

- Nie ma wielkich oczekiwań, ale przydałoby się cokolwiek - dodaje. Trudno skupić się na profesjonalnym treningu, który wymaga mnóstwo czasu i poświęcenia, jeśli z tyłu głowy kołacze myśl o problemach z utrzymaniem siebie i najbliższych. Sukcesy w "drugiej lidze", czyli Pucharze Kontynentalnym, nie wiążą się niemal z żadnymi nagrodami.

- Staramy się pomóc zawodnikom w poszukiwaniu sponsorów indywidualnych. Dla sponsorów to z kolei szansa, że podpisanie umowy z takim zawodnikiem, w momencie, kiedy nie prezentuje jeszcze wysokiego poziomu, daje szansę wykorzystania tego później - mówi Tajner.

Pod koniec ubiegłego roku słychać było głosy, że związek myśli o zapewnieniu skoczkom spoza kadry A dodatkowego wsparcia w postaci regularnego stypendium, ale to wciąż melodia przyszłości.

- Niedawno pojawił się pomysł dodatkowego stałego wynagrodzenia dla skoczków spoza kadry A. Ale na to potrzebne jest systemowe źródło finansowania. Czasem mamy pieniądze od sponsorów, czasem nie mamy. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć tego systemowo - wyjaśnił nam Tajner.

- Poza tym tu nie chodzi o jednego, dwóch czy trzech skoczków, bo to można by zrobić. Chodzi o 40 zawodników, bo w podobnej sytuacji jest ich więcej. Nie stać nas na takie rozwiązanie siłami związku. Dlatego możemy pomagać zawodnikom szukając sponsorów, możemy też składać propozycje rozwiązania tego problemu do Ministerstwa Sportu - mówił nam Tajner.

Z Zakopanego Michał Białoński, Waldemar Stelmach

PŚ w skokach 2018/19 - klasyfikacja

1.Ryoyu Kobayashi(Japonia)2085 pkt
2.Stefan Kraft(Austria)1349
3.Kamil Stoch(Polska)1288
4.Piotr Żyła(Polska)1131
5.Dawid Kubacki(Polska)988
6.Robert Johansson(Norwegia)974
7.Markus Eisenbichler(Niemcy)937
8.Johann Andre Forfang(Norwegia)892
8.Timi Zajc(Słowenia)833
10.Karl Geiger(Niemcy)765
...
22.Jakub Wolny(Polska)328
40.Stefan Hula(Polska)69
47.Maciej Kot(Polska)25
67.Paweł Wąsek(Polska)4

Puchar Narodów w skokach 2018/19 - klasyfikacja

1.Polska6083 pkt
2.Niemcy5650
3.Japonia4813
4.Austria4530
5.Norwegia3936
6.Słowenia3736
7.Szwajcaria1467
8.Czechy1056
9.Rosja867
10.Finlandia396
11.Bułgaria134
12.USA18
13.Kanada18
14.Estonia12
15.Włochy7

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje