Reklama

Reklama

MŚ: Trzech polskich skoczków w czołowej dziesiątce kwalifikacji

Wszystkich czterech naszych reprezentantów zobaczymy w sobotnim konkursie na skoczni HS 106 podczas mistrzostw świata w Val di Fiemme. Kwalifikacje wygrał Norweg Tom Hilde. Dawid Kubacki był piąty, Maciej Kot szósty, a Piotr Żyła dziesiąty.

Zobacz wyniki

Nasi zawodnicy potwierdzili wysoką formę. Trzy miejsca w najlepszej dziesiątce kwalifikacji i dobry skok Kamila Stocha, który miał zapewniony udział w konkursie głównym jako piąty zawodnik klasyfikacji Pucharu Świata, dają nam wielkie nadzieje przed sobotnią walką o medale.

Lider naszej kadry zaliczył próbę na 99,5 m. Spośród zawodników, którzy nie musieli walczyć w kwalifikacjach, dalej od niego skakali jedynie Simon Ammann (102,5 m) i Jan Matura (100,5). Lider klasyfikacji Pucharu Świata Austriak Gregor Schlierenzauer skoczył 98,5 m. Z zawodników czołowej dziesiątki PŚ zabrakło dzisiaj tylko Norwega Andersa Bardala.

Reklama

- W sumie jestem zadowolony ze swojego skoku. Jest jeszcze drobny mankament, który łatwo wyeliminować - powiedział Kamil Stoch.

Dawid Kubacki potwierdził dobrą dyspozycję prezentowaną podczas treningów. Skoczył 99,5 m i z notą 117,4 pkt objął prowadzenie po 37 zawodnikach. - Ta skocznia mi odpowiada i trzeba się z tego cieszyć. W moich skokach w zasadzie niczego nie trzeba poprawiać. Stać mnie na to, by jutro oddać dwa dobre. Zobaczymy jaki da to wynik - powiedział Kubacki.

Piotr Żyła dostał silny podmuch pod narty i osiągnął 100,5 m. Wskoczył jednak na czwarte miejsce, bo sędziowie odebrali mu 10,2 punktu za wiatr. Ostatecznie zajął 10. pozycję.

Z pierwszej pozycji Kubackiego zepchnął dopiero Andreas Wank. Niemiec skaczący z numerem 46. zaliczył dokładnie tyle samo co Żyła, ale przy nieco mniej korzystnych warunkach. Poza tym otrzymał wyższe noty za styl.

Maciej Kot za skok na 101,5 m otrzymał notę 117,1 pkt i zajął szóste miejsce. - Mój skok nie był perfekcyjny, ale najważniejsze było wywalczyć awans i to się udało. Jutro powinno być lepiej, bo takie skoki jak dziś medalu mi raczej nie dadzą. Na średniej skoczni duże znaczenie mają noty za styl oraz punkty przeliczeniowe za wiatr - dodał Kot.

Sobotnie zawody mają rozpocząć się o godz. 17. Tytułu z Oslo bronić będzie Austriak Thomas Morgenstern.

Na skoczniach w Predazzo podczas MŚ w 2003 roku dwa złote medale zdobył Adam Małysz.

Autor: Mirosław Ząbkiewicz

Wyniki kwalifikacji:

1. Tom Hilde (Norwegia) 121,3 pkt (103 m)

...

5. Dawid Kubacki 117,4 (99,5 m)

6. Maciej Kot 117,1 (101,5)

10. Piotr Żyła 114,3 (100,5)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL