Reklama

Reklama

Matti Nykaenen pomoże wrócić na skocznie Harriemu Olliemu

Były fiński skoczek narciarski Matti Nykaenen został zatrudniony jako indywidualny trener przez rodaka Harriego Olliego. Ma mu pomóc w powrocie do światowej czołówki i przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Soczi, które odbędą się w lutym 2014 roku.

Wicemistrz świata z 2007 roku z Sapporo (K-120) zakończył karierę przed dwoma laty, ale niedawno poinformował o wznowieniu treningów. Obecnie współpracuje z austriackim szkoleniowcem Alexandrem Pointnerem, a teraz do jego sztabu dołączy właśnie legendarny Nykaenen, 46-krotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata.

Olli trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w PŚ, a sezon 2008/09 zakończył w klasyfikacji cyklu w lotach na drugiej pozycji. W dorobku ma też dwa medale wywalczone w mistrzostwach świata w konkursach drużynowych na mamucich skoczniach - srebrny z Oberstdorfu (2008) i brązowy z Planicy (2010).

Reklama

28-letni Fin ma za sobą alkoholowe ekscesy, m.in. 30 dni aresztu za zbyt szybką jazdę samochodem po jego spożyciu. Sprawiały one, że trzykrotnie tracił miejsce w reprezentacji narodowej. Nie pozostały też bez wpływu na decyzję o pożegnaniu ze sportem, ogłoszoną w styczniu 2011 roku.

Podobny problem, ale na o wiele poważniejszą skalę i już po zakończeniu kariery, miał Nykaenen, który w lipcu skończy 50 lat. Uzależnienie od alkoholu doprowadziło do rozpadu jego małżeństwa, a także kilku zatrzymań przez policję za pobicie żony.

To jednak nie zmienia faktu, że wciąż jest jednym z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii. Razem z holenderską łyżwiarką szybką Yvonne van Gennip był najbardziej utytułowanym sportowcem podczas igrzysk w Calgary w 1988 roku. Zdobył na nich trzy złote krążki, dwa indywidualnie i jeden z drużyną. Cztery lata wcześniej w Sarajewie był najlepszy na dużej skoczniu i drugi na mniejszej.

Nykaenen ma w dorobku pięć tytułów mistrza świata w skokach i jeden w lotach. Klasyfikację generalną PŚ wygrywał czterokrotnie (1983, 1985-86 i 1988), a w lotach dwa razy (1983 i 1984). Dwukrotnie był też najlepszy w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni (1983 i 1988).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL