Reklama

Reklama

Letnia Grand Prix - Stoch i spółka skaczą w Wiśle

Najlepsi polscy skoczkowie z Kamilem Stochem na czele konkursami w Wiśle rozpoczynają rywalizację w 22. Letniej Grand Prix. Już dziś kwalifikacje, w piątek - konkurs drużynowy, a w sobotę - indywidualny.

Najlepsi polscy skoczkowie z Kamilem Stochem na czele konkursami w Wiśle rozpoczynają rywalizację w 22. Letniej Grand Prix. Już dziś kwalifikacje, w piątek - konkurs drużynowy, a w sobotę - indywidualny.

W tym roku zaplanowano 13 zawodów w tym 11 indywidualnych.  

Inauguracyjna edycja w 1994 roku składała się z jednego konkursu drużynowego oraz trzech indywidualnych. Za organizację odpowiadali Niemcy i Austriacy, a po roku dołączyli Finowie i Norwegowie.

Od 1998 roku dwa razy w sezonie letnim skoczkowie walczą o zwycięstwo w Japonii, choć w ostatnich latach obsada tych konkursów, ze względu na długą podróż, nie jest zbyt mocna. W sezonie 2000 planowano przeprowadzić zawody w Korei Południowej, ale z powodu złych warunków atmosferycznych zostały one odwołane.

Reklama

Jedenasta edycja LGP, w 2004 roku, po raz pierwszy zawitała do Polski, a triumfatorem cyklu został Adam Małysz. Było to jego drugie zwycięstwo, wcześniej był najlepszy w 2001 roku. Trzeci taki sukces zanotował w 2006 i jest jedynym zawodnikiem obok Austriaka Thomasa Morgensterna, który może się pochwalić trzema wygranymi. Dwie ma w dorobku Japończyk Masahiko Harada.

Małysz, który zakończył już karierę, pozostaje rekordzistą LGP także pod względem zwycięstw w indywidualnych konkursach - 13 i miejsc na podium - 28. Raz był bezkonkurencyjny w Wiśle, gdzie teraz na skoczni jego imienia od kilku lat regularnie rozgrywane są zawody na igelicie.

Przed rokiem w Beskidach także odbyły się dwa konkursy - "drużynówkę" wygrali "Biało-czerwoni", w składzie: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła i Dawid Kubacki, a indywidualnie triumfował Słoweniec Peter Prevc, przed Żyłą.

Wszyscy czterej członkowie zwycięskiego zespołu w tym roku również pojawią się w Wiśle Malince. Oprócz nich w składzie wybranym przez trenera Łukasza Kruczka znaleźli się jeszcze: Jan Ziobro, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Stefan Hula, Bartłomiej Kłusek, Krzysztof Biegun i Przemysław Kantyka.

Rekord obiektu należy do Austriaka Stefana Krafta, który 8 stycznia 2013 roku, podczas kwalifikacji do konkursu Pucharu Świata, uzyskał 139 m. Latem najdalej skoczył Słoweniec Jure Sinkovec podczas zawodów letniego Pucharu Kontynentalnego w 2010 roku - 137,5 m.

Początkowo skoczkowie mieli zostać w Polsce do 2 sierpnia, na kiedy to zaplanowano zawody w Zakopanem. Z powodu złego stanu Wielkiej Krokwi zostały one jednak odwołane.

Program zawodów LGP w Wiśle:

30 lipca, czwartek

godz. 16.00 - trening oficjalny

18.00 - kwalifikacje do konkursu indywidualnego

31 lipca, piątek

19.00 - seria próbna

20.15 - konkurs drużynowy

1 sierpnia, sobota

19.00 - seria próbna

20.15 - konkurs indywidualny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL