Reklama

Reklama

Letnia GP w skokach - światowa czołówka wystąpi w Wiśle

Zawodnicy z trzynastu krajów wezmą udział w zawodach Letniej Grand Prix w skokach narciarskich, które odbędą się w piątek i sobotę w Wiśle Malince. Jak zapewnił wiceprezes PZN Andrzej Wąsowicz w Beskidy przyjedzie praktyczna cała światowa czołówka.

"Wystartuje cała czołówka. Wśród zgłoszonych jest tryumfator ostatniej edycji Pucharu Świata Słoweniec Peter Prevc. Będzie także zwycięzca pierwszego konkursu LGP Maciej Kot i drugi w klasyfikacji Kamil Stoch" - powiedział wiceszef PZN.

Reklama

Do konkursu indywidualnego Polska wystawi 12 zawodników. Dziesięciu wystąpi w kwalifikacjach: Stefan Hula, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Piotr Żyła, Przemysław Kantyka, Bartłomiej Kłusek, Jan Ziobro i Aleksander Zniszczoł. Kot i Stoch, jako najlepsi skoczkowie klasyfikacji generalnej, nie muszą brać udziału w eliminacjach.

Andrzej Wąsowicz powiedział, że lista nieobecności zawiera dwa nazwiska. Do Wisły na pewno nie przyjadą Japończyk Noriaki Kasai oraz Austriak Gregor Schlierenzauer.

Dodał, że w rywalizacji drużynowej wystartuje najprawdopodobniej tylko dziewięć zespołów. Zabraknie w niej m.in. ekip z Włoch i Finlandii.

Skocznia jest już przygotowana do zawodów. Do Wisły przyjechały pierwsze drużyny. Są Japończycy, którzy na poniedziałkowe popołudnie zaplanowali trening. Wieczorem dotrze zespół Norwegii. We wtorek oddadzą skoki treningowe. 

Każdy z konkursów LGP w Wiśle będzie mogło obejrzeć 6 tys. kibiców. "Po zawodach w Courchevel, w których Polacy wypadli doskonale, zainteresowanie wzrosło" - podkreślił.

Konkurs w Courchevel zainaugurował tegoroczny cykl LGP. Oprócz Kota i Stocha startowali też inni Polacy. W czołowej trzydziestce znaleźli się: Klemens Murańka (14), Piotr Żyła (16), Dawid Kubacki (22) i Dawid Wolny (25).

Pierwsza skocznia w Wiśle Malince powstała w 1933 r. W jej miejscu w 2008 r. otwarty został nowy obiekt. Najdłuższy skok oddał na niej Austriak Stefan Kraft, który w 2013 r., podczas kwalifikacji do konkursu Pucharu Świata, wylądował na 139. m. Latem najdalej skoczył Słoweniec Jure Sinkovec. Podczas zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2010 r. uzyskał 137,5 m.

Program LGP w Wiśle:

21 lipca - czwartek

16.00 - oficjalny trening (dwie serie),

18.00 - kwalifikacje do konkursu indywidualnego,

19:30 - uroczystość wręczenia numerów startowych (pl. Hoffa w centrum Wisły),

22 lipca - piątek

13.40 - seria próbna,

14.50 - pierwsza seria konkursu drużynowego,

16.00 - finałowa seria konkursu drużynowego,

23 lipca - sobota

13.40 - seria próbna,

14.50 - pierwsza seria konkursu indywidualnego,

16.00 - finałowa seria konkursu indywidualnego


Dowiedz się więcej na temat: skoki narciarskie | Kamil Stoch | maciej kot | Peter Prevc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje