Letnia GP: Sakuyama wygrał w Hakubie i został liderem

Japończyk Kento Sakuyama wygrał w niedzielę w Hakubie konkurs letniej Grand Prix w skokach narciarskich i został liderem klasyfikacji generalnej. Polacy nie startowali.

25-letni Japończyk oddał dwa bardzo dobre skoki na odległość 130,5 i 127 m i zapewnił sobie pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach tej rangi. W pierwszym, sobotnim konkursie był trzeci.

Drugie miejsce zajął w niedzielę jego rodak Taku Takeuchi - 128,5 i 127 m. Na trzeciej pozycji uplasował się Czech Jakub Janda - 125,5 i 125 m. Zwycięzca pierwszego sobotniego konkursu w Hakubie Niemiec Michael Neumayer był ósmy - 122,5 i 124 m.

W pierwszej serii najdłuższy skok - 132 m miał czterokrotny mistrz olimpijski Szwajcar Simon Ammann, ale dostał niskie noty za złe lądowanie.

Dzięki wygranej Sakuyama awansował na pozycję lidera Letniej GP i z dorobkiem 346 pkt wyprzedza Niemca Severina Freunda - 280 i Dawida Kubackiego - 249.

Za tydzień zawody LGP odbędą się w rosyjskim Czajkowskim, gdzie można się spodziewać kadry Polski prowadzonej przez Łukasza Kruczka.