Reklama

Reklama

Kamil Stoch "królem nart" w plebiscycie Forum Nordicum

Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi w skokach narciarskich i zdobywca Kryształowej Kuli Kamil Stoch wygrał plebiscyt "Król nart" w sezonie 2013/2014 zorganizowany przez dziennikarzy specjalizujących się w narciarstwie klasycznym i biathlonie Forum Nordicum.

Pierwsze miejsce w rywalizacji biathlonistów zajęła Białorusinka Daria Domraczewa, która wygrała w Soczi trzy konkurencje. Była najlepsza w biegu na 15 km, na dochodzenie na dystansie 10 km oraz ze startu wspólnego na 12,5 km.

Reklama

Mistrzyni olimpijska w biegu na 10 km techniką klasyczną Justyna Kowalczyk znalazła się poza czołową dziesiątką plebiscytu. W poprzedniej edycji Stoch był dziewiąty, a Kowalczyk piąta. Triumfowali wtedy norweska biegaczka Marit Bjoergen i jej rodaczka Tora Berger.

Stoch, złoty medalista olimpijski na normalnej i dużej skoczni oraz zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdecydowanie wyprzedził wielu utytułowanych rywali. Na drugim miejscu, ze stratą 128 głosów do skoczka z Zębu, znalazł się mistrz olimpijski w kombinacji norweskiej (normalna skocznia i rywalizacja na 10 km) i wicemistrz w konkurencji drużynowej, Niemiec Eric Frenzel. Trzecia lokata przypadła trzykrotnej triumfatorce igrzysk: w biegu łączonym, sprincie drużynowym i na 30 km techniką dowolną Norweżce Marit Bjoergen.

Forum Nordicum, organizację zrzeszającą dziennikarzy prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych i fotoreporterów specjalizujących się w narciarstwie klasycznym i biathlonie, powołali do życia w 1980 roku dziennikarze sportowi: Niemcy Werner Kirchhofer, Bruno Morevetz i Austriak Willy Ahstl.

Wyniki plebiscytu "Król nart" w sezonie 2013/2014:

1. Kamil Stoch (Polska, skoki narciarskie) 434 głosy

2. Eric Frenzel (Niemcy, kombinacja norweska) 306

3. Marit Bjoergen (Norwegia, biegi narciarskie) 268

4. Dario Cologna (Szwajcaria, biegi) 107

5. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia, biegi) 93

6. Sara Takanashi (Japonia, skoki) 45

7. Therese Johaug (Norwegia, biegi) 44

8. Severin Freund (Niemcy, skoki) 39

    Karina Vogt (Niemcy, skoki) 39

10.Aleksander Liegkow (Rosja, biegi) 38    

Głosy w dalszej kolejności otrzymali: Noriaki Kasai (Japonia, skoki), Akito Watabe (Japonia, kombinacja), Joergen Graabak (Norwegia, kombinacja), Thomas Diethart (Austria, skoki), Peter Prevc (Słowenia, skoki) i Justyna Kowalczyk (Polska, biegi).

Biathlonista sezonu 2013/2014

1. Daria Domraczewa  (Białoruś) 429 głosy

2. Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia) 360

3. Martin Fourcade (Francja) 297

4. Kaisa Maekarainen (Finlandia) 128

5. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) 22

6. Tora Berger (Norwegia) 20

7. Anastasija Kuzmina (Słowacja) 15

8. Selina Gasparin (Szwajcaria) 13

9. Gabriela Soukalova (Czechy) 9

Erik Lesser (Niemcy) 9

Kolejne miejsca zajęli: Johannes Thingnes Boe (Norwegia), Dominik Landertinger (Austria), Jaroslav Soukop (Czechy), Simon Eder (Austria) i Katharina Innerhofer (Austria).

Dowiedz się więcej na temat: Kamil Stoch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama