Reklama

Reklama

Kamil Stoch już w piątek może zapewnić sobie Kryształową Kulę

Ostatnim akordem sezonu skoków narciarskich będą w nadchodzący weekend trzy konkursy w słoweńskiej Planicy. Już w piątek, po pierwszym indywidualnym, Kamil Stoch może wywalczyć pierwszą w karierze Kryształową Kulę. Wystarczy, że zajmie ósme miejsce.

Po konkursie w Oslo, ostatnim przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich w Harrachovie, Stoch ma 168 pkt przewagi nad Słoweńcem Peterem Prevcem i 197 pkt nad trzecim w klasyfikacji pucharowej Niemcem Severinem Freundem.

Do zakończenia sezonu zostały dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy w Planicy (21-23 marca). Dwukrotnemu złotemu medaliście olimpijskiemu do wywalczenia pierwszej w karierze Kryształowej Kuli wystarczy, że w pierwszych zawodach, w piątek 21 marca, zajmie minimum ósmą lokatę. Wtedy nawet zwycięstwo Prevca nie odbierze mu trofeum.

Tegoroczne zawody w Planicy nie będą rozegrane na mamucie, który jest aktualnie modernizowany, tylko na obiekcie normalnym K-125.

Reklama

Rok temu pierwszy konkurs na mamucie wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer, który już wcześniej zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugi był Prevc, a trzeci Piotr Żyła. Na 8. pozycji uplasował się Maciej Kot, Kamil Stoch był 11.

Ostatnie w sezonie zawody 2012/13 wygrał Słoweniec Jurij Tepes, drugi był Norweg Rune Velta, trzeci Prevc. Najlepiej z Polaków wypadł Żyła zajmując 5. miejsce. Stoch był 8., Kot 18., a Dawid Kubacki - 21.

Mistrz świata z Val di Fiemme w Pucharze Świata ostatecznie uplasował się na trzeciej pozycji, triumfował Schlierenzauer przed Norwegiem Andersem Bardalem.

Stoch po igrzyskach w Soczi nadal utrzymuje się w doskonałej formie. Na początku marca wygrał konkursy w Lahti i Kuopio, w Trondheim był dziewiąty, w Oslo przed mistrzostwami świata w lotach - trzeci. W stolicy Norwegii po raz 27. w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata.

W loteryjnych ze względu na aurę mistrzostwach świata w Harrachovie, zakończonych tylko po dwóch z czterech planowanych serii, Stoch uplasował się na piątej pozycji. Najgroźniejszy rywal w klasyfikacji pucharowej Prevc zdobył medal brązowy, a mistrzem świata został Freund.

Teoretycznie jeszcze tylko tych dwóch skoczków może zagrozić Polakowi w wywalczeniu Kryształowej Kuli, gdyż w Planicy do zdobycia jest maksymalnie 200 pkt.

Program zawodów w Planicy:

20 marca (czwartek):

 9.00 - oficjalny trening

11.00 - kwalifikacje

21 marca (piątek):

14.15 - seria próbna

15.15 - 1. seria konkursu indywidualnego

22 marca (sobota):

10.30 - seria próbna

11.00 - konkurs drużynowy

23 marca (niedziela):

 9.00 - kwalifikacje

10.30 - 1. seria konkursu indywidualnego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje