Reklama

Reklama

Kamil Stoch będzie miał problem? Norweg Johan Remen Evensen apeluje o uczciwość

Kamil Stoch jeszcze nie ma powodów do większego niepokoju, ale sprawa może przybrać niekorzystny dla naszego Orła obrót wydarzeń. Chodzi o dyskusyjne lądowanie skoczka z Zębu po rekordowym locie w Planicy na 251,5 m, o czym głośno mówi Norweg Johan Remen Evensen, były skoczek, a obecnie ekspert telewizji NRK.


"Kamil powinien wycofać się z rekordu skoczni w Planicy, wiedząc czy skok był ustany czy nie" - apeluje Evensen, który po analizie zapisu wideo nie akceptuje, by wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata legitymował się rekordem mamuciej skoczni Letalnica w Planicy.

Norwegowie są zdania, że wszelkie wątpliwości rozwiewa precyzyjny boczny kadr, który dokładnie ilustruje, że w momencie głębokiego przysiadu po wylądowaniu, Stoch nieprzepisowo dotknął podłoża trzecim punktem podparcia. 

W takiej sytuacji sędziowie powinni orzec, że lądowanie nie było właściwe, a tym samym rekord nie powinien zostać uznany. Na poparcie swojej opinii, prezentują zrzut ekranu z materiału telewizyjnego.

Reklama

Tymczasem arbitrzy z wysokości wieżyczki sędziowskiej nie dopatrzyli się, by skoczek z Zębu podparł skok, wobec czego uznali go za ustany i rekordowy.

Pikanterii sprawie dodaje dwugłos samego zainteresowanego Stocha, który w pierwszym wywiadzie na antenie Telewizji Polskiej przyznał, że jego lądowanie nie było idealne. "Trochę zahaczyłem tyłkiem, ale przy takiej odległości, gdy spada się z tak wysoka przy prędkości ponad 140 km/h, trudno utrzymać się na nogach" - tłumaczył dwukrotny mistrz olimpijski.

Tymczasem później, w rozmowie z pozostałymi dziennikarzami, Orzeł Stefana Horngachera przedstawił inną optykę na zaistniałą sytuację. Na pytanie, czy dotknął jakąś częścią ciała zeskoku, odparł: "A kto powiedział, że szorowałem? Jakie to ma znaczenie? Wylądowałem, ustałem, rekord jest".

AG

Puchar Narodów w skokach narciarskich 2016/2017

1.POLSKA5833
2.Austria5586
3.Niemcy5513
4.Norwegia4415
5.Słowenia3713
Zobacz pełną tabelę

PŚ w skokach klas. generalna 2016/2017

1.Stefan Kraft(Austria)1665
2.KAMIL STOCH(Polska)1524
3.Daniel Andre Tande(Norwegia)1201
4.Andreas Wellinger(Niemcy)1161
5.MACIEJ KOT(Polska)985
6.Domen Prevc(Słowenia)963
7.Michael Hayboeck(Austria)814
8.Markus Eisenbichler(Niemcy)807
9.Peter Prevc(Słowenia)716
10.Manuel Fettner(Austria)703
11.PIOTR ŻYŁA(Polska)634

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama