Reklama

Reklama

Kadra skoczków na mistrzostwa świata w lotach

Trener reprezentacji Polski Łukasz Kruczek ogłosił skład kadry na mistrzostwa świata w lotach, które odbędę się w dniach 14-16.03 w czeskim Harrachovie (skocznia HS 205). W drużynie znaleźli się: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Dawid Kubacki i Klemens Murańka.

Po czwartkowych treningach z tej szóstki wybranych zostanie czterech najlepszych, którzy zaprezentują się następnie w kwalifikacjach, później powalczą o medale w piątkowych i sobotnich zawodach indywidualnych, a w niedzielę w konkursie drużynowym.

Do tej pory jedyny medal dla Polski na tej imprezie sportowej zdobył Piotr Fijas. Polak w 1979 roku podczas mistrzostwa świata w Planicy stanął na najniższym stopniu na podium. Bliski powtórzenia tego sukcesu był w 2010 roku Adam Małysz. Orzeł z Wisły podczas MŚ w Planicy przegrał brązowy medal zaledwie o 0,4 punktu z Andersem Jacobsenem.

Reklama

Wtedy również reprezentacja Polski osiągnęła najlepszy wynik w historii i w składzie: Kamil Stoch, Łukasz Rutkowski, Stefan Hula oraz Adam Małysz zajęła czwarte miejsce w konkursie drużynowym.

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich rozgrywane są co dwa lata na jednej z pięciu skoczni do lotów: Letalnica w Planicy, Vikersundbakken w Vikersund, Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie, Kulm w Tauplitz oraz Czertak w Harrachovie. Pierwsza tego typu impreza sportowa odbyła się w 1972 roku w Planicy, a pierwszym historycznym mistrzem został reprezentant Szwajcarii - Walter Steiner.

Konkurs indywidualny o mistrzostwo rozgrywany jest przez dwa dni i obejmuje cztery serie konkursowe. Wygrywa ten zawodnik, który po wszystkich czterech seriach otrzyma największą liczbę punktów. Przez 30 lat skoczkowie rywalizowali tylko w konkursie indywidualnym, bowiem pierwsze zawody drużynowe zostały rozegrane dopiero w 2004 roku.

Wówczas najlepszą drużyną podczas MŚ w lotach narciarskich w Planicy została reprezentacja Norwegii. Najbardziej utytułowanymi zawodnikami w historii MŚ w lotach narciarskich są: niemiecki skoczek - Sven Hannawald oraz Szwajcar - Walter Steiner, którzy trzykrotnie stawali na podium (dwa razy wywalczyli złoto, raz srebro).

Natomiast w klasyfikacji medalowej drużyn prowadzą Austriacy, którzy są niepokonani od trzech ostatnich Mistrzostw Świata w lotach. W swoim dorobku mają razem cztery medale: trzy złote i jeden brązowy.

Na ostatnich MŚ w lotach narciarskich triumfował reprezentant Słowenii - Robert Kraniec, srebro wywalczył Norweg - Rune Velta, a brązowym medalistą został Austriak - Martin Koch. Najlepszy wynik z Polaków w konkursie indywidualnym osiągnął Kamil Stoch, który uplasował się na 10. miejscu. W zawodach drużynowych wygrali Austriacy, a Polacy w składzie: Maciej Kot, Piotr Żyła, Krzysztof Miętus oraz Kamil Stoch zajęli siódmą pozycję.

Alicja Kosman, Anna Karczewska - Polski Związek Narciarski

Program mistrzostw świata w lotach narciarskich w Harrachovie:13.03.2014, czwartek
14:30 oficjalny trening
17:00 kwalifikacje

14.03.2014, piątek
15:30 seria próbna
16:30 pierwsza seria konkursu indywidualnego
17:30 druga seria konkursu indywidualnego

15.03.2014, sobota
15:00 seria próbna
16:00 trzecia seria konkursu indywidualnego
17:30 finał konkursu indywidualnego

16.03.2014, niedziela
12:30 seria próbna
14:00 pierwsza seria konkursu drużynowego

Dowiedz się więcej na temat: Kamil Stoch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje