Reklama

Reklama

Harri Olli - fiński skandalista powraca

Znany z wielu skandali fiński skoczek narciarski Harri Olli, który zakończył karierę trzy lata temu, wystartuje w zawodach Pucharu Świata w Kuusamo w najbliższy weekend. Wprawdzie nie znalazł się w kadrze A, ale otrzymał miejsce z puli narodowej organizatora.

W fińskich mediach wiadomość ta określana jest sensacją. Trener Jani Klinga wyjawił telewizji YLE, że jest bardzo zadowolony z powrotu Olliego.

"Śledziłem w ostatnim czasie bardzo uważnie jego treningi i ich rezultaty wskazują, że jest gotowy do skoków jako profesjonalny zawodnik. Ja osobiście bardzo w niego wierzę" - przyznał szkoleniowiec.

Olli zdobył srebrny medal mistrzostw świata na dużej skoczni w Sapporo w 2007 roku. Znany jest jednak bardziej z wielu skandali w kadrze, z której był wyrzucany za lekceważenie działaczy, kłótnie z trenerem i niestawianie się na zgrupowania lecz przede wszystkim za nadużywanie alkoholu.

Reklama

W lutym 2008 roku podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie nie wrócił po kolacji do hotelu. Po nocy zakrapianej alkoholem, spędzonej z dwoma prostytutkami, bez wypoczynku uczestniczył w konkursie. Po decyzji relegowania z reprezentacji, w samolocie do kraju upił się i na lotnisku w Helsinkach przed kamerami telewizji wulgarnie naubliżał trenerowi.

W lipcu 2008 roku został też zatrzymany za zbyt szybką jazdę samochodem i to w dodatku w stanie nietrzeźwym, za co otrzymał karę 30 dni więzienia. W styczniu 2013 za podobne wykroczenie dostał 4,5 miesiąca. Uczestniczył również w wielu bójkach w pubach; podczas jednej w nich dotkliwie pobił swoją narzeczoną kuflem od piwa.

Fińskie media porównują jego karierę do legendarnego Matti Nykaenena, który cztery razy zdobywał Puchar Świata i ma 10 złotych medali - cztery olimpijskie oraz sześć mistrzostw globu. Był wielką gwiazdą, a fińska poczta wydała z nim znaczek. Nadużywając alkoholu stracił wszystkie zarobione w sporcie pieniądze i przez kilka lat występował jako striptizer w pubach. Dwa razy przebywał w więzieniu, m.in. za atak z nożem na żonę. Ostatni wyrok otrzymał w grudniu 2009 roku za próbę jej zabójstwa.

Do fińskiej kadry A na konkurs w Kuusamo powołani zostali: Lauri Asikainen, Anssi Koivuranta, Jarkko Maeaettae i Sami Niemi. Miejsca z puli narodowej otrzymali: Harri Olli, Janne Ahonen, Antti Aalto, Sebastian Klinga, Ville Larinto i Olli Muotka.

Reklama

Reklama

Reklama