Reklama

Reklama

Dawid Kubacki wygrał letnią Grand Prix. Siedmiu zwycięzców triumfowało potem w zimie

Dawid Kubacki powtórzył sukces Macieja Kota sprzed roku i triumfował w letniej Grand Prix w skokach. Jak będzie zimą? W historii skoków było siedem przypadków, gdy zwycięzcy LGP wygrali później klasyfikację generalną najbliższej edycji Pucharu Świata.

W LGP skoczkowie po raz pierwszy rywalizowali w 1994 roku. Rok później latem zwyciężył Andreas Goldberger, który w sezonie 1995/96 był najlepszy w PŚ.

Po nim na listę triumfatorów obu cykli w kolejnych edycjach wpisał się Adam Małysz, który wygrał na igelicie w 2001 roku, a na koniec zimy w 2002 roku zdobył Kryształową Kulę.

W latach 2005-09 miała miejsce seria podwójnych triumfów. Każdy ze zwycięzców LGP, kolejno: Czech Jakub Janda, Małysz, Austriak Thomas Morgenstern, jego rodak Gregor Schlierenzauer oraz Szwajcar Simon Ammann, kończył na pierwszym miejscu także zimowe zmagania w PŚ.

Reklama

Od sezonu 2010 powtórzenie letniego sukcesu nie udało się natomiast już nikomu.

Japończyk Daiki Ito, który wygrał LGP 2010, w sezonie zimowym uplasował się na 15. pozycji w PŚ. Rok później na igelicie najlepiej skakał Morgenstern, ale w walce o Kryształową Kulę był siódmy.

LGP w 2012 roku padła łupem Niemca Andreasa Wanka, który w PŚ uplasował się na 28. miejscu. Kolejna edycja letniej rywalizacji zakończyła się zwycięstwem jego rodaka Andreasa Wellingera, który w PŚ w sezonie 2013/14 był dziewiąty.

W 2014 roku na igelicie dominował Słoweniec Jernej Damjan, a zimą był 14. Rok później w LGP najlepiej spisał się Japończyk Kento Sakuyama, ale na śniegu nie potwierdził tej dyspozycji i zajął w PŚ 47. miejsce.

W poprzedniej edycji LGP jako drugi Polak na listę triumfatorów wpisał się Maciej Kot. W sezonie zimowym 2016/17 nadal skakał bardzo dobrze, ale wystarczyło to do piątej lokaty w PŚ.

Zwycięzcy LGP odnosili później także sukcesy w igrzyskach, a najbliższy zimowy sezon będzie olimpijski.

Szwajcar Simon Ammann, który w 2009 triumfował latem, w lutym 2010 w Vancouver wywalczył dwa złote medale w konkursach indywidualnych. Cztery lata później Wellinger, który wygrał LGP w 2013 roku, w 2014 w Soczi w konkursach indywidualnych nie stanął na podium, a złoty medal zdobył w drużynie.

W igrzyskach w Turynie w 2006 roku letniej formy nie potwierdził Czech Jakub Janda. W konkursach indywidualnych plasował się na 13. i 10. pozycji, za to trzeci w LGP 2005 Morgenstern później zdobył dwa złote medale - na dużej skoczni i w konkursie drużynowym.

Cztery lata wcześniej (2002) w amerykańskim Salt Lake City, gdy Ammann po raz pierwszy zdobył dwa złote krążki olimpijskie, dyspozycję z lata 2001 potwierdził Małysz, który z igrzysk w USA przywiózł srebrny i brązowy medal z konkursów indywidualnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL