"Dawid Kubacki" na podium w Planicy. Wzruszający gest Laniska. I do tego te słowa od Sandro Pertile
Sezon zakończył się dla Dawida Kubackiego przedwcześnie. Z powodu trudnej sytuacji rodzinnej zrezygnował z ostatnich konkursów. Zabrakło go m.in. w finale zawodów w Planicy. Jednak koledzy o nim nie zapomnieli. Na miłe słowa w kierunku Polaka zdecydował się dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile. Później skoczkowie wyszli na środek z transparentem z hasłem wspierającym Dawida i Martę. Na koniec nie obyło się jeszcze bez jednego wzruszającego gestu i łez...

Dawid Kubacki, z powodów rodzinnych, nie mógł wziąć udziału w konkursach w Planicy i w finale sezonu w skokach narciarskich. Wspiera żonę, która przebywa w szpitalu i walczy o powrót do zdrowia. W dniu ostatnich zawodów tej zimy skoczek przekazał najnowsze informacje dotyczące stanu Marty Kubackiej. "Na szczęście stan zdrowia Marty poprawia się. Z dnia na dzień jest lepiej, robimy postępy. Po takich przejściach, jakich doświadczyliśmy przez ostatnie dwa tygodnie, robimy duże postępy, by wrócić do domu i dzieciaków" - mówił przed kamerą Eurosportu.
Później dodawał: "Najważniejsze jest to, że serducho wróciło do swojej pracy. Bije samodzielnie. Parametry medyczne, które na początku bardzo kiepsko rokowały, dość szybko zaczęły się poprawiać. Lekarz stwierdził, że tak szybki powrót do wartości zbliżonych do normy ze stanu, w jakim ona była, skategoryzowałby jako cud. Tak szybko się to stało. Zazwyczaj potrzeba na to dużo więcej czasu".
Zasygnalizował również, że czuje ogromne wsparcie ze strony kibiców, skoczków i całej społeczności skoków narciarskich.
Wiem, że mam w chłopakach wsparcie. Prywatnie też się kontaktujemy. Chcą wiedzieć, co się dzieje, jaka jest sytuacja. Każdy z nich modlił się, wysyłał słowa wsparcia i dodawał otuchy. Oglądaliśmy z Martą ich świetny występ w konkursie drużynowym w Lahti. Ale ja byłem na takim deficycie wszystkiego, po tygodniu, który mnie 'zaorał' jak żaden inny, że mało co do mnie docierało
Wyjawił coś jeszcze.
Wsparcie dla Dawida Kubackiego i jego żony Marty od środowiska skoków narciarskich. "Powodzenia dla twojej rodziny"
Podczas corocznego pikniku w Planicy zorganizowano akcję zbierania podpisów i słów wsparcia dla rodziny Kubackich. Dawid dostrzegł inicjatywę i bardzo ją docenia. "Widziałem tablicę na pikniku i życzenia dla Marty. Wiem, że Sandro Pertile [dyrektor Pucharu Świata - przyp. red.] zastanawiał się, czy ze względu na całą sytuację w ogóle tego pikniku nie odwoływać. Chciałem jednak, by wszystko się odbyło, ale by pito za zdrowie Marty" - zadeklarował.
W przerwie między oboma seriami ostatnich zawodów na ekranach pojawił się właśnie Pertile, który zdecydował się na miły gest w kierunku Polaka i jego żony. "Chciałbym zaadresować wiadomość dla Marty i Dawida. Rodzina skoków narciarskich jest z wami" - powiedział do krótkofalówki. "Tak, jesteśmy z nimi" - padło z drugiej strony.
Po zakończeniu konkursu i sezonu na środek wyszli koledzy Kubackiego - Anze Lanisek, Timi Zajc i Stefan Kraft - z wielkim transparentem. "Dawid, powodzenia dla twojej rodziny" - głosił napis na banerze.
Poruszający ruch Anze Laniska na podium w Planicy. Tak uhonorował Dawida Kubackiego
Na koniec uhonorowano trzech najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na trzecim stopniu podium stanął Anze Lanisek, który wyprzedził Dawida Kubackiego. Słoweniec zdecydował się na wzruszający krok. Na środek wyszedł z tekturową podobizną Polaka. Uronił też łzę.
Jak wyjawił sam Dawid, Anze kontaktował się z nim i był bardzo poruszony całą sytuacją. "Od Anze dostałem prywatną wiadomość, że dla niego nasza walka się skończyła, no bo mnie przecież nie ma. Cieszę się jednak, że dokończył sezon jak trzeba i finalnie uzbierał tych punktów więcej" - opowiadał w Eurosporcie.











