Reklama

Reklama

Świetne wieści w sprawie Wilfredo Leona. Zdąży na mistrzostwa świata?

To może być duże wzmocnienie siatkarskiej reprezentacji Polski przed mistrzostwami świata. Do drużyny w piątek dołączył Wilfredo Leon, który przyjechał na zgrupowanie do Spały. Przyjmujący wraca do formy po operacji kolana.

Wilfredo Leon zdąży na mistrzostwa świata?/Andrzej Iwanczuki/REPORTER/East News

Leon przekazał świetne wieści w mediach społecznościowych. Zamieścił na Instagramie zdjęcie, na którym ćwiczy ubrany w reprezentacyjny strój. “Po prawie dwóch miesiącach od operacji znów tu jestem. Tak się cieszę, że mogę dołączyć do drużyny narodowej" - napisał siatkarz.

Zdjęcie pokazuje jednak, że przyjmujący wciąż nie ćwiczy z kolegami. Pozostałych reprezentantów Polski widać w tle, trenują przy siatce. Ale i Leon ma już zajęcia z piłkami - na filmiku zamieszczonym przez niego w relacji na Instagramie trenuje przyjęcie.

Leon wraca do formy po operacji kolana. Przekona Grbicia?

Obecność Leona na zgrupowaniu oznacza, że rosną szanse na jego powrót do reprezentacji. W tym sezonie nie rozegrał w niej jeszcze ani jednego spotkania. Na początku czerwca 28-letni zawodnik zdecydował się bowiem na operację kolana. Doskwierała mu tendinopatia, czyli schorzenie ścięgna, które objawiało się bólem w okolicy kolan. Z powodu zabiegu nie występował w Lidze Narodów, którą Polska ukończyła na trzecim miejscu.

Z obozu Leona dobiegały informacje, że rehabilitacja przebiega prawidłowo, ale do tej pory szanse na powrót zawodnika na mistrzostwa świata - rozpoczynają się 26 sierpnia - były oceniane jako niewielkie. Przyznał to nawet selekcjoner Nikola Grbić.

- Czy wierzę, że będzie do mojej dyspozycji na mistrzostwach świata? Zawsze dobrze jest wierzyć. Ale pracuję z chłopakami tak, jakby miało go nie być - podkreślał kilka tygodni temu.

Liga Narodów. Mateusz Bieniek dla Interii: To jest dla mnie najważniejsze. Wideo/Zbigniew Czyż/INTERIA.TV

Grbić musi wybrać 14 siatkarzy. Decyzja za kilkanaście dni

Leon ma kilkanaście dni, by przekonać Grbicia, że zdoła pomóc kadrze na mistrzostwach świata. Najpóźniej kilka dni przed startem turnieju szkoleniowiec musi bowiem podać ostateczny skład. Leon znalazł się na wstępnej, szerokiej liście, którą Polska zgłosiła do FIVB.

Grbić musi wybrać 14 zawodników. Oprócz Leona w Spale trenuje jeszcze 17 siatkarzy. Przed mistrzostwami świata rozegrają pięć sparingów. Pierwszym będzie zaplanowane na 13 sierpnia starcie z Ukrainą w Radomiu. Następnie “biało-czerwoni" wystąpią w Memoriale Huberta Wagnera w Krakowie, gdzie zmierzą się kolejno z Iranem, Argentyną i Serbią.

Z drużyną z Ameryki Południowej spotkają się jeszcze raz w Katowicach, tuż przed inauguracją mistrzostw świata. Pierwszy mecz mundialu zaplanowano na 26 sierpnia, ich rywalem będzie Bułgaria. Reprezentacja Polski będzie bronić mistrzostwa wywalczonego w 2014 i 2018 roku.

Zobacz także

Sportowym okiem