Reklama

Reklama

Siatkarskie MŚ w Polsce. Wylosowano rywali Polaków

Polacy poznali wszystkich rywali na mistrzostwach świata siatkarzy, które w tym roku odbędą się w naszym kraju. Do Argentyny i Serbii, które zostały nam przyporządkowane wcześniej, w poniedziałek dołączyły Australia, trzecia drużyna federacji afrykańskiej i Wenezuela. Losowanie, które odbyło się w warszawskiej Sali Kongresowej można nazwać losowaniem marzeń!

Mistrzostwa świata siatkarzy potrwają od 30 sierpnia do 21 września, a odbędą się w Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Gdańsku/Sopocie, Warszawie i Wrocławiu. Wezmą w nich udział 24 drużyny, w pierwszej fazie podzielone na cztery grupy. Mecz otwarcia imprezy "Biało-czerwoni" rozegrają na Stadionie Narodowym w Warszawie z Serbią (30 sierpnia o 14.15).

Reklama

- W Polsce siatkówkę się kocha - powiedział na ceremonii losowania Mirosław Przedpełski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Potem razem z Arym Gracą, szefem międzynarodowej federacji (FIVB) i Mirosławem Błaszczykiem, prezesem Telewizji Polsat, odsłonili puchar, który otrzyma zwycięzca.

Przed losowaniem 12 czołowych zespołów rankingu FIVB zostało przyporządkowanych do poszczególnych grup według zasady serpentyny. To system rozstawienia polegający na tym, że przyporządkowuje się kolejne zespoły z rankingu po kolei do grup od A do D zaczynając od gospodarza imprezy, z tym że po pierwszych czterech drużynach następne cztery trafiają do grup w odwrotnej kolejności (od D do A), a potem znowu wraca się do pierwotnej kolejności (od A do D).

Według tych zasad Polska już przed losowaniem wiedziała, że w grupie A (mecze we Wrocławiu i Warszawie - spotkanie otwarcia na Stadionie Narodowym) zagra z Argentyną i Serbią. W poniedziałek dolosowano jeszcze Australię, trzeci zespół federacji afrykańskiej i Wenezuelę. Losowania dokonały wybitne osobowości światowej siatkówki: Vladimir Grbić, Lorenzo Bernardi i Tomasz Wójtowicz.

Do drugiej fazy awansują po cztery najlepsze zespoły. Grupa A łączy się z grupą D (mecze w Krakowie) tworząc grupę E (mecze w Łodzi i Bydgoszczy), a grupa B (mecze w Katowicach) z grupą C (mecze w Gdańsku/Sopocie) tworząc grupę F (mecze w Katowicach i Wrocławiu). Drużyny zachowują bilans uzyskany w meczach pierwszej fazy z zespołami, które pozostały w turnieju.

Zwycięzcy grup drugiej fazy zostaną rozstawieni w grupach G i H (mecze w Krakowie - tam ewentualnie zagrają Polacy oraz Łodzi). Zespoły z drugich i trzecich miejsc w grupach E i F zostaną do nich dolosowani.

Zwycięzcy grup w trzeciej fazie (mecze w Katowicach) zmierzą się na krzyż z drugimi zespołami w półfinałach. Natomiast drużyny z trzecich miejsc z grup G i H rozegrają mecz o piąte miejsce.


Chociaż losowanie mistrzostw świata za nami, to wciąż nie znamy wszystkich finalistów. Brakuje drużyn z Afryki i strefy NORCECA (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby), gdzie eliminacje zakończą się w maju. Dlatego w koszykach znalazły się kulki z nazwami tych federacji kontynentalnych i numerami, do których później zostaną przypisane odpowiednie kraje (w przypadku Afryki CAVB 1 - na ten moment Tunezja, CAVB 2 - Egipt i CAVB 3 - Kamerun). Tak samo jest w przypadkach trzech wcześniej rozstawionych zespołów ze strefy NORCECA: USA, Kuby i Kanady, które na potrzeby losowania dostały nazwę NORCECA 1, 2, 3. Gdyby któraś z tych ekip odpadła w eliminacjach, zastąpi ją kolejne z rankingu FIVB.

Losowanie MŚ 2014:

Grupa A (Wrocław i Warszawa - mecz otwarcia): Polska, Argentyna Serbia, Australia, CAVB 3 (Kamerun), Wenezuela

Grupa B (Katowice): Brazylia, NORCECA 2 (Kuba), Niemcy, CAVB 1 (Tunezja), Korea Południowa, Finlandia

Grupa C (Gdańsk/Sopot): Rosja, Bułgaria, NORCECA 3 (Kanada), CAVB 2 (Egipt), Chiny, NORCECA 5 (Meksyk)

Grupa D (Kraków): Włochy, NORCECA 1 (USA), Iran, Francja, NORCECA 4 (Portoryko), Belgia.

Dowiedz się więcej na temat: siatkarska reprezentacja Polski | fivb | MŚ siatkarzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama