Reklama

Reklama

Puchar Świata: Kogo nie zabierze Stephane Antiga?

Mistrz świata z ubiegłego roku Andrzej Wrona nie pojedzie na Puchar Świata. W kadrze przygotowującej się do turnieju pozostało 15 siatkarzy. Stephane Antiga na imprezę może zabrać 14. Komu podziękuje Francuz?

Kadra w niedzielę zakończyła zgrupowanie w Arłamowie, ale już w środę rozpocznie treningi w Spale. W drużynie zabraknie Wrony, który przegrał rywalizację z czwórką innych środkowych. Na Puchar Świata Antiga najprawdopodobniej zabierze: Mateusza Bieńka, Karola Kłosa, Marcina Możdżonka i Piotra Nowakowskiego.

Antiga zapewne podziękuje jednemu z przyjmujących, gdyż obecnie ma ich w kadrze aż pięciu. Możliwe, że będzie to Artur Szalpuk. Młody siatkarz może zostać oddelegowany do kadry juniorów, która w dniach 11-21 września będzie brała udział w mistrzostwach świata. Obecnie juniorzy pod wodzą Jakuba Bednaruka przygotowują się w Krośnie do czempionatu. W sparingowych meczach z Brazylią nasi siatkarze przegrali 2:3 i 1:3. Antiga na przyjęciu ma także do dyspozycji Rafała Buszka, Michała Kubiaka, Mateusza Mikę i Wojciecha Włodarczyka.

Reklama

W obwodzie reprezentacji seniorów są także Jakub Jarosz, Bartosz Bednorz, Damian Wojtaszek i Grzegorz Pająk. Możliwe, że któryś z nich dołączy do reprezentacji na mistrzostwa Europy (9-18 października), ale mało prawdopodobne, aby Antiga zabrał któregoś z nich na Puchar Świata.

Francuski szkoleniowiec postawił na siatkarzy sprawdzonych w bojach Ligi Światowej. Na rozegraniu zobaczymy Fabiana Drzyzgę i Grzegorza Łomacza. Na libero Piotra Gacka i Pawła Zatorskiego, a w ataku Bartosza Kurka i Dawida Konarskiego. Powołanie tego ostatniego wzbudziło największe emocje. To Jarosz przez większość Ligi Światowej był zmiennikiem Kurka i bardzo dobrze zaprezentował się w Iranie, gdy Bartosz zmagał się z urazem pleców. Jarosz ma też za sobą całkiem dobry sezon w Transferze Bydgoszcz. Z kolei Konarski większość poprzednich rozgrywek był zmiennikiem Jochena Schoepsa w Asseco Resovii.

W porównaniu do ubiegłorocznych mistrzostw świata, w kadrze zaszły niewielkie zmiany. Antiga musiał załatać dziury po rezygnacji z gry w biało-czerwonych barwach wybitnych zawodników. Mariusza Wlazłego z powodzeniem zastępuje Kurek, przestawiony na pozycję atakującego. Miejsce po Krzysztofie Ignaczaku zajął niemniej doświadczony Piotr Gacek. Schedę po Pawle Zagumnym przejął wracający do kadry Grzegorz Łomacz.

Najtrudniej zastąpić Winiarskiego. Opaskę kapitańską przejął po nim Kubiak i ze swej roli wywiązuje się bardzo dobrze, często podrywając "Orłów" do walki. Początkowo Antiga na kapitana wybrał Kłosa. Środkowy leczył jednak kontuzję. Kubiak miał być tymczasowym dowódcą, ale trener pozostawił mu opaskę po powrocie Kłosa. Oprócz Kubiaka raczej pewniakami na wyjazd do Japonii są Buszek i Mika. Jeśli Szalpuk zostanie wysłany do pomocy kadrze juniorów, na Puchar Świata poleci Włodarczyk, który poprzedni sezon spędził głównie w kwadracie dla rezerwowych Skry Bełchatów.

Puchar Świata to pierwsza okazja, aby zakwalifikować się do przyszłorocznych igrzysk olimpijski w Rio de Janeiro. Morderczy turniej zostanie rozegrany od 8 do 23 września w Japonii. W tym czasie Polacy rozegrają aż 11 spotkań. Wyjazd do Brazylii zapewnią sobie trzy najlepsze ekipy. Najgroźniejszymi rywalami "Biało-czerwonych" będą Rosjanie, Amerykanie i Włosi.

Cztery lata temu Polacy, grający z "dziką kartą", sięgnęli po srebrne medale Pucharu Świata. W decydującym meczu ulegli Rosjanom w tie-breaku.

Ważnym etapem przygotowań do Pucharu Świata będzie XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. W dniach 22-24 sierpnia "Biało-czerwoni" zagrają w Toruniu z Japonią, Iranem i Francją.

Kadra na zgrupowanie w Spale:

Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski

Przyjmujący: Rafał Buszek, Michał Kubiak (K), Mateusz Mika, Artur Szalpuk, Wojciech Włodarczyk

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz

Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek

Libero: Piotr Gacek, Paweł Zatorski

Grzegorz Zajchowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje