​Polska przegrała z Serbią 0:3 w Lidze Światowej siatkarzy

Polscy siatkarze zakończyli pierwszy turniej Ligi Światowej w Kaliningradzie porażką z Serbią 0:3 (20:25, 20:25, 23:25).

Początek pierwszego seta lepszy w wykonaniu "Biało-czerwonych". Sytuacja zaczęła zmieniać się w połowie partii. Nasz zespół popełniał sporo niewymuszonych błędów, miał też spore problemy z kończeniem ataków. Serbowie znakomicie kontrowali z ponad 60-procentową skutecznością, podczas gdy nasza drużyna jedynie z 10-procentową.

W końcówce nasi siatkarze odrobili część strat, ale bardzo ważny punkt efektownym blokiem na Mateuszu Bieńku zdobył dla Serbów Sreczko Lisinacz (22:18) i przegraliśmy 20:25.

Słabo rozpoczęliśmy drugiego seta (0:4). Trener Stephane Antiga poprosił o drugi czas w tej partii już przy stanie 7:12 po kolejnej akcji, w której popełniliśmy błędy w przyjęciu i rywale bezlitośnie nas skontrowali. Uwagi trenera nie pomagały. Serbowie grali dobrze i błyskawicznie powiększali przewagę (17:9).

Wysoka zaliczka zdekoncentrowała rywali i odrobiliśmy kilka punktów, ale trener Serbów Nikola Grbić szybko poprosił o czas i już po chwili jego zespół miał piłkę setową (24:15). W tym momencie jego drużyna znów się "zacięła". Duży w tym udział świetnej zagrywki Bartosza Bednorza. "Biało-czerwoni" zdobyli pięć punktów z rzędu zanim Aleksandar Atanasijević skutecznym atakiem przypieczętował triumf Serbów w drugim secie.

Trzecia partia także od początku pod dyktando rywali (8:6, 16:12). Nasz zespół żmudnie odrabiał straty i po dwóch autowych atakach Serbów z rzędu wyrównał (19:19). Grbić wziął czas, ale nie zdekoncentrowało to Dawida Konarskiego, który popisał się atomową zagrywką. Rywale oddali piłkę, co wykorzystał Rafał Buszek i po raz pierwszy objęliśmy prowadzenie (20:19). Serbowie opanowali jednak sytuację i wygrali trzeciego seta do 23.

Ze względu na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro obecna edycja Ligi Światowej toczy się w zmienionej formule. W tzw. elicie, gdzie grają Polacy, każda z drużyn weźmie udział w trzech turniejach.

W Kaliningradzie rywalami "Biało-czerwonych" byli Bułgarzy (zwycięstwo 3:1), Rosjanie (porażka 0:3) i Serbowie (porażka 0:3).

Teraz podopiecznych Stephane'a Antigi czekają turnieje w Łodzi i Nancy. Turniej finałowy z odbędzie się w dniach 13-17 lipca w krakowskiej Tauron Arenie. Polacy, jako gospodarze, mają w nim udział zapewniony.

Serbia - Polska 3:0 (25:20, 25:20, 25:23)

Serbia: Milos Nikić, Aleksandar Atanasijević, Marko Podraszczanin, Sreczko Lisinacz, Nikola Jovović, Urosz Kovacević, Neven Majstorović (L) oraz Dragan Stanković, Aleksa Brdjović.

Polska: Grzegorz Łomacz, Dawid Konarski, Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednosz, Artur Szalpuk, Paweł Zatorski (L) oraz Damian Wojtaszek (L), Maciej Muzaj, Paweł Woicki, Rafał Buszek.