Polska - Japonia 3:1 w Pucharze Świata

Niepokonani! Polscy siatkarze wygrali dziesiąty mecz w Pucharze Świata! Zawodnicy Stephane'a Antigi pokonali gospodarzy turnieju Japończyków 3:1 (24:26, 27:25, 25:21, 25:19). Dwa pierwsze sety były niezwykle zacięte.

Zobacz zapis relacji NA ŻYWO

Pomimo 10 wygranych, Polacy nadal nie zapewnili sobie zwycięstwa w turnieju ani nawet miejsca w czołowej dwójce, które daje awans na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie. Jeszcze dziś Rosjanie grają z USA. Jeśli "Sborna" wygra, "Orły" zapewnią sobie wyjazd na IO, a jutro z Włochami zagrają tylko o zwycięstwo w całym turnieju.

Japończycy w pierwszym secie grali świetnie na zagrywce i w obronie. Raz za razem posyłali mocne serwisy na naszą stronę, a potem podbijali ataki i wyprowadzali kontry. Brylowali Yuki Ishikawa i Kunihiro Shimizu. Przez większa część seta gospodarze prowadzili dwoma punktami.

Do remisu doprowadził Rafał Buszek. Piłka po jego zagrywce odbiła się od taśmy i wpadła w boisko rywali (20:20). Polacy wyszli na prowadzenie po pojedynczym bloku Dawida Konarskiego, który chwilę wcześniej pojawił się na boisku (23:22). Końcówka należał jednak do Japończyków. Shimizu zaserwowała asa, skrótem zaskakując "Biało-czerwonych" oraz skończył atak. Ishikawa zapunktował w kontrze i gospodarze wygrali pierwszego seta 26:24.

Drugi set także nie rozpoczął się dobrze dla Polaków. Po ataku z krótkiej Akahiro Yamauchiego było 9:13. Mylącego się Kurka zastąpił Dawid Konarski. Na boisku pojawił się także kapitan "Orłów" Michał Kubiak. Po jego ataku z sytuacyjnej piłki siatkarze Antigi wyrównali (18:18), a po asie serwisowym Fabiana Drzygi objęli dwupunktowe prowadzenie (20:18).

Świetną zagrywką odpowiedział Masahiro Yanagida i było po 22. Polacy cały czas byli jeden punkt z przodu. Partię skończyli przy trzeciej piłce setowej. Przy dwóch wcześniejszych nie popisał się Rafał Buszek. Przyjmujący najpierw uderzył w aut, a potem został zablokowany. To jednak Buszek zakończył drugiego seta, wykorzystując przechodzącą piłkę! "Biało-czerwoni" wygrali 27:25!

Trzeci set był minimalnie łatwiejszy dla podopiecznych Antigi. Francuz nadal rotował składem. W tej partii na przyjęciu zagrali Mika i Kubiak. W ataku Kurek, który wrócił do dobrej gry.

Polacy mieli czteropunktową przewagę, ale ją roztrwonili. Odbudowali różnicę dzięki dobrej grze Kubiaka. Kapitam "Orłów" najpierw po niekonwencjonalnej akcji skończył atak z krótkiej, a potem popisał się pojedynczym blokiem (19:16). "Biało-czerwoni" dowieźli przewagę do końca, a set zakończył się po bloku na Shimizu (25:21).

Dwa bloki Piotra  Nowakowskiego na początku czwartego seta pozwoliły odskoczyć Polakom. W połowie seta "Biało-czerwoni" świetnie grali w obronie, a kontry kończył Kurek i "Orły" zbudowały sobie sześciopunktową przewagę. Japończycy do końca dzielnie walczyli, ale nic już nie wskórali. Mecz zakończył efektownym atakiem z krótkiej Nowakowski. Polacy wygrali czwartą partię 25:19.

Polska - Japonia 3:1 3:1 (24:26, 27:25, 25:21, 25:19)

Polska: Fabian Drzyzga (5 punktów), Bartosz Kurek (18), Piotr Nowakowski (12), Mateusz Bieniek (11), Mateusz Mika (12), Paweł Zatorski (L) - Michał Kubiak (7), Marcin Możdżonek, Grzegorz Łomacz, Dawid Konarski (1)

Trener: Strephane Antiga.

Japonia: Yuki Ishikawa (24), Kunihiro Shimizu (21), Masahiro Yanagida (11), Takashi Dekita (7), Akihiro Yamauchi (3), Hideomi Fukatsu (1),Takeshi Nagano (L) - Yuta Yoneyama (1), Kentaro Takahashi, Yuta Abe, Daisuke Yako.

Trener: Nambu Masashi