Polacy po raz drugi w historii na podium Pucharu Świata

W niedzielę w Tokio zakończyła się dwunasta edycja Pucharu Świata siatkarzy. Polacy w tej imprezie wystartowali po raz piąty, ale po raz drugi zajęli drugie miejsce. Triumfowali Rosjanie.

Pierwszy turniej odbył się w 1965 roku w Warszawie, a "Biało-czerwoni" zajęli w nim drugie miejsce. W trzech kolejnych na podium już im się nie udało stanąć.

Od 1977 roku PŚ organizuje Japonia. Grają w nim przede wszystkim mistrzowie i niektórzy wicemistrzowie kontynentów, Japonia jako gospodarz oraz dwa zespoły dzięki tzw. dzikiej karcie przyznawanej przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). To właśnie dzięki niej w Japonii wystąpili także Polacy, którzy w europejskim czempionacie zajęli trzecie miejsce.

W ciągu 15 dni drużyny rozegrały po 11 spotkań każdy z każdym. Trzy najlepsze ekipy: Rosja, Polska i Brazylia zapewniły sobie udział w igrzyskach olimpijskich w Londynie.