Reklama

Reklama

MŚ siatkarzy w Polsce: brakuje 16 mln na organizację

Prezes PZPS Mirosław Przedpełski zaapelował w środę do członków sejmowej komisji sportu o pomoc finansową w organizacji przyszłorocznych mistrzostw świata siatkarzy. - Brakuje nam 16 milionów - przyznał.

Prezes PZPS Mirosław Przedpełski zaapelował w środę do członków sejmowej komisji sportu o pomoc finansową w organizacji przyszłorocznych mistrzostw świata siatkarzy. - Brakuje nam 16 milionów - przyznał.

- Moją gorącą prośbą do komisji i ministerstwa jest, by spróbować nas wesprzeć kwotą 16 mln zł, bo inaczej będziemy mieli spory kłopot w sprawach organizacyjnych. Na naszych barkach leży bowiem cały transport w kraju wszystkich ekip, ich zakwaterowanie i pobyt, ale także chociażby mecz otwarcia na Stadionie Narodowym - powiedział Przedpełski.

Zygmunt Solorz-Żak, właściciel wielu przedsiębiorstw działających na rynku mediów, telekomunikacji i finansów, za 100 mln wykupił prawa marketingowe i telewizyjne na mistrzostwa świata siatkarzy.

- Ten rynek jednak w ostatnich latach mocno podupadł i nie jest łatwo sprzedać praw telewizyjnych, czy czas reklamowy. Została powołana specjalna spółka, która ma pomóc w zbilansowaniu poniesionych kosztów. Jeśli otrzymamy pieniądze z ministerstwa na pewno nie zostaną na to przeznaczone, tylko docelowo na organizację - zapewnił prezes PZPS.

Wiceminister sportu Tomasz Półgrabski przyznał, że nie będzie łatwo znaleźć tak dużej kwoty.

- To jest druga, co do wielkości impreza zorganizowana w Polsce po piłkarskim Euro 2012. Nie było do tej pory takiego turnieju o takim zasięgu i takim prestiżu w naszym kraju. Smaczku dodaje na pewno fakt, że w tym sporcie się liczymy. Oczywiście rozumiem potrzeby związku i już od trzech tygodni dyskutujemy wraz z prezesem Przedpełskim nad budżetem, ale nie mogę złożyć żadnych deklaracji. Musimy dokładnie sprawdzić jakie są przepisy. To jest 16 mln zł, a ministerstwo do tej pory jeszcze nigdy nie przekazywało tak dużej kwoty na tego typu imprezę. Dotychczas najwięcej przekazaliśmy 1 mln zł na mistrzostwa Europy w koszykówce. To jest znaczna różnica - zaznaczył.

Przypomniał jednocześnie: - Problem polega też na tym, że związek jest obciążony 100-procentowymi kosztami organizacyjnymi. I nawet jak znajdzie sponsora, to on nie może pokryć organizacji, bo związek nie ma praw marketingowych. Tam gdzie możemy na pewno byśmy chcieli wesprzeć PZPS. Nie chcę jednak niczego deklarować.

PZPS jest także postawiony w niezręcznej sytuacji przez telewizję. - Polsat stawia nas pod ścianą - jeżeli nie damy rady zorganizować sobie finansowania tej imprezy z pomocą państwa, to oni będą musieli wszystkie mecze, także reprezentacji Polski, dać w płatnej telewizji. Inaczej też bowiem nie będą mieli jak tego sfinansować. Mimo wszystko mam nadzieję, że nie będzie tego problemu, bo rozmowy jakie są prowadzone przez Polsat na temat sprzedaży praw telewizyjnych powodują, że nie powinno być tego kłopotu i spotkania biało-czerwonych będą w otwartym kanale - powiedział Przedpełski.

Prezes liczy na to, że dochód przyniesie sprzedaż biletów. Trafi ich na rynek prawie milion. - Tam, gdzie nie będą grali Polacy będzie trudno zapełnić hale. Może za pomocą dobrej promocji, wykonanej w telewizji, te wejściówki również uda się sprzedać. W tej chwili prowadzimy już wiele akcji. Zobaczymy jaki będzie efekt - zapewnił.

Niewykluczone, że na meczach, które będą odbywały się wczesnym popołudniem na trybunach zasiądzie młodzież szkolna.

- Jeśli będą to duże grupy to będziemy się dogadywać, by było to bezpłatne. Także ci, co uprawiają siatkówkę i są w klubach będą mieli ułatwione wejście na mecze - dodał.

Mistrzostwa świata siatkarzy odbędą się w sześciu polskich miastach - Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku i Krakowie. Otwarcie nastąpi prawdopodobnie na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama