Reklama

Reklama

Mocni rywale polskich siatkarzy w walce o igrzyska w Tokio

Francja, Niemcy, Meksyk - to prawdopodobnie rywale polskich siatkarzy w turnieju interkontynentalnym, który będzie pierwszą szansą na wywalczenie awansu na igrzyska olimpijskie w Tokio. Na oficjalne potwierdzenie musimy jednak poczekać aż FIVB opublikuje nowy ranking.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) ogłosiła we wtorek system kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w 2020 roku. Różni się on od tego, który obowiązywał w przypadku IO w Rio de Janeiro. Nie będzie trzech szans na wywalczenie awansu tylko dwie. Pierwszą okazję drużyny będą miały w turniejach interkontynentalnych. 24 zespoły z rankingu FIVB zostaną podzielone na sześć grup według następującego klucza:
Grupa A: 1. FIVB, 12. FIVB, 13. FIVB, 24. FIVB
Grupa B: 2. FIVB, 11. FIVB, 14. FIVB, 23. FIVB
Grupa C: 3. FIVB, 10. FIVB, 15. FIVB,  22. FIVB
Grupa D: 4. FIVB, 9. FIVB, 16. FIVB, 21. FIVB
Grupa E: 5. FIVB, 8. FIVB, 17. FIVB, 20. FIVB
Grupa F: 6. FIVB, 7. FIVB, 18. FIVB, 19. FIVB

Awans na igrzyska uzyskają tylko zwycięzcy grup.

Na oficjalnej stronie federacji ranking widnieje ranking, którego ostatnia aktualizacja miała miejsce... 7 lipca 2017 roku. O miejscu poszczególnych drużyn decydują punkty zdobywane w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, Pucharze Świata i Lidze Światowej, którą zastąpiła Liga Narodów. Na razie nie wiadomo, czy punkty za nowe rozgrywki będą zaliczane do rankingu. Prawdopodobnie tak i analogicznie jak w przypadku "światówki". Jeśli zostaną utrzymane dotychczasowe zasady, to polscy siatkarze spadną z obecnie zajmowanego trzeciego miejsca na czwarte. "Biało-Czerwonych" wyprzedzą Włosi. To oznacza, że mistrzowie świata trafią do grupy D z mocnymi rywalami: Francją, Niemcami i Meksykiem.

Reklama

"Trójkolorowi" ostatniego mundialu we Włoszech i Bułgarii nie mogą zaliczyć do udanych. Zostali sklasyfikowani dopiero na siódmym miejscu, a byli typowani na jednego z głównych faworytów MŚ. Odpadli w drugiej rundzie grupowej, gdzie pokonali Polaków 3:1. "Biało-Czerwoni" wyrzucili Francję za burtę w swoim ostatnim meczu tej fazy MŚ wygrywając z Serbią 3:0. "Les Bleus" są bardzo groźnym zespołem, który ma w składzie wiele gwiazd światowej siatkówki z Earvinem N'Gapethem na czele. Niemców na MŚ we Włoszech i Bułgarii nie było, ale też trzeba na nich uważać. To przecież aktualni wicemistrzowie Europy i brązowi medaliści mistrzostw świata z 2014 roku. Wówczas do niespodziewanego sukcesu poprowadził ich obecny selekcjoner Orłów Vital Heynen. W tym gronie o awans nie powinien liczyć się Meksyk. Rywal egzotyczny, który rzadko ma okazję pokazać się na najważniejszych imprezach.

Drużyny, którym nie uda zakwalifikować się do IO z turniejów interkontynentalnych, będą miały jeszcze jedną szansę. W walce o pięć pozostałych miejsc wezmą wówczas drużyny, które nie zakwalifikowały się na igrzyska w pierwszej części zmagań. Na każdym z pięciu kontynentów odbędzie się pięć turniejów kwalifikacyjnych, a awans weźmie za każdym razem tylko zwycięzca.

Polacy od 2004 roku regularnie grali na igrzyskach, ale za każdym razem odpadali w ćwierćfinale. PZPS zatrudniając Vitala Heynena postawił przed nim główny cel - medal IO w Tokio. "Biało-Czerwoni" mają na koncie jeden medal olimpijski - złoty (Montreal 1976).

Prawdopodobny podział na grupy turniejów interkontynentalnych:

Grupa A: Brazylia, Egipt, Australia, Portoryko
Grupa B: USA, Bułgaria, Belgia, Kamerun
Grupa C: Włochy, Serbia, Kuba, Tunezja
Grupa D: Polska, Francja, Niemcy, Meksyk
Grupa E: Rosja, Iran, Słowenia, Finlandia
Grupa F: Kanada, Argentyna, Holandia, Chiny

Uczestnicy turniejów olimpijskich w Tokio 2020:

Japonia - gospodarz
Zwycięzca grupy A interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca grupy B interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca grupy C interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca grupy D interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca grupy E interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca grupy F interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca azjatyckiego (AVC) turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca południowoamerykańskiego (CSV) turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca europejskiego (CEV) turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca afrykańskiego (CAVB) turnieju kwalifikacyjnego
Zwycięzca północno- i środkowoamerykańskiego (NORCECA) turnieju kwalifikacyjnego

RK

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje