Reklama

Reklama

Laurent Tillie: Zależy mi na tym, by w półfinale nie trafić na Polskę

W styczniu w Berlinie odbędzie się europejski turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Trener mistrzów Europy Francuzów Laurent Tillie przyznał, że nie chciałby trafić w półfinale na reprezentację Polski.

Turniej odbędzie się w dniach 5-10 stycznia. Osiem zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Polacy trafili do grupy A, w której zmierzą się z Niemcami, Serbią i Belgią. W grupie B znaleźli się: Francuzi, Bułgarzy, Rosjanie i Finowie. Tylko zwycięzca turnieju wywalczy bezpośredni awans na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Zespoły, które w Berlinie uplasują się na drugim i trzecim miejscu, dostaną jeszcze jedną szansę w maju w Japonii.

Reklama

Francja w styczniowym turnieju znalazła się w grupie z Bułgarią, Rosją i Finlandią. Jak pan to ocenia?

Laurent Tillie (trener reprezentacji Francji siatkarzy): Są dwie szkoły. Z jednej strony mógłbym zapytać - czy mogło być gorzej? Z drugiej - czy są słabe drużyny? Teraz zależy mi na tym, by w półfinale nie trafić na Polskę.

Ale przecież to wy jesteście najlepszą drużyną w Europie, a "Biało-czerwoni" w czempionacie zajęli 5. miejsce. Czego się zatem obawiać?

- Dziękuję za takie słowa, ale wszyscy wiemy, że w ten sposób to nie działa. Jest sześć drużyn, które są na tym samym poziomie. Tak naprawdę walczymy o trzy miejsca. Najlepiej byłoby wygrać cały turniej, ale drugie czy trzecie miejsce nie jest złe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że u nas w grupie można zająć trzecią lokatę i nawet nie znaleźć się w półfinale. Oczywiście takiego scenariusza nie biorę pod uwagę, ale... wszystko może się wydarzyć.

Czterech pana zawodników - syn Kevin i rozgrywający Benjamin Toniutti (obaj ZAKSA Kędzierzyn Koźle) oraz Julien Lyneel (Asseco Resovia Rzeszów) i Nicolas Marechal (Skra Bełchatów) będzie grało od nowego sezonu w PlusLidze. Jak pan to ocenia?

- Bardzo się cieszę. Polska ekstraklasa jest jedną z najsilniejszych w Europie. Poza tym też nie macie jeszcze kwalifikacji olimpijskiej, więc liga będzie tak dopasowana, by kadra miała trochę czasu na przygotowania. Skorzystam na tym również ja. Poza tym wierzę, że każdy z tych zawodników, zrobi postęp. Dlatego też doradzałem mojemu synowi, by poszedł do ZAKS-y. Moim zdaniem to bardzo dobry kierunek dla jego dalszej kariery.

Z turnieju w Berlinie awansuje do igrzysk tylko zwycięzca, a kolejne dwie drużyny dostaną jeszcze szansę w maju w kwalifikacjach w Tokio. Kto dla pana jest faworytem rywalizacji w styczniu?

- Nie ma takiego. My jesteśmy mistrzami Europy, a i tak nie możemy być niczego pewni. Polacy i Rosjanie będą bardzo silni. Bułgarzy pokazali w czempionacie Starego Kontynentu, że nie należy ich przekreślać, a Niemcy to przecież medaliści mistrzostw świata, a będą gospodarzami turnieju. To zawsze powoduje, że gra się jeszcze lepiej.

Wspomniał pan o Polakach. Mistrzostwa Europy pokazały, że przed drużyną Stephane'a Antigi długa droga. Uważa pan, że w styczniu będą silnym zespołem?

- Nie mam żadnych wątpliwości. Zajęli piąte miejsce w Europie? Co z tego? Oczywiście psychicznie to zawsze dołuje, ale to są mistrzowie świata. Mieli ten sezon bardzo trudny, a ja sam jestem zaskoczony, że po Lidze Światowej udało się nam drugi raz dojść do tak wysokiej formy w październiku. A przecież Polacy mieli zaledwie trzy tygodnie po Pucharze Świata, by znowu się odbudować.

Antiga wziął na mistrzostwa Europy dokładnie taki sam skład, jaki grał w Pucharze Świata. To pana zdaniem było dobre posunięcie?

- Teraz jak nie wyszło, człowiek jest mądry. Nie lubię komentować decyzji innych trenerów. Na pewno zrobił to, co uważał za najlepsze dla swojej drużyny.

Gdyby miał pan wytypować teraz trzy drużyny, które w styczniu w Berlinie staną na podium, to które by się tam znalazły?

- O nie, nie podpuści mnie pani. Najważniejsze dla mnie jest, by Francuzi byli w tym gronie.

System kwalifikacji jest sprawiedliwy?

- Jest znany wszystkim i wiedzieliśmy, jaka jest droga do Rio. Moim zdaniem niesprawiedliwy jest ranking - zarówno światowy, jak i europejski. Jesteśmy mistrzami kontynentu, a i tak w zestawieniu zajmujemy siódmą lokatę, a na świecie jesteśmy dopiero na 10. pozycji. A przecież wygraliśmy Ligę Światową. Trzeba by było się zastanowić, czy to jest sprawiedliwe. Przypomnę tylko, że rok temu w mistrzostwach globu zakończyliśmy rywalizację na czwartym miejscu. To frustrujące, że nie jesteśmy w stanie awansować w rankingu.

Rozmawiała Marta Pietrewicz


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama