Brazylia, jako ostatnia, zapewniła sobie awans

Rosja, Polska i Brazylia awansowały do igrzysk olimpijskich w Londynie z Pucharu Świata siatkarzy, który odbywał się w Japonii.

Najlepszą ekipą turnieju, w którym uczestniczyło 12 drużyn, została "Sborna". Rosjanie, licząc spuściznę ZSRR, już po raz szósty zdobyli Pucharze Świata. Swój tegoroczny triumf przypieczętowali wygrywając w niedzielę z Polską 3:2, mimo że w tie-breaku przegrywali już 9:14.

- Jestem najbardziej szczęśliwym człowiekiem na świecie. Dzisiaj są moje 45. urodziny, a my wygraliśmy cały turniej. Chciałbym podziękować swojemu zespołowi za trud, jaki włożył w walkę w ciągu ostatnich 15 dni - mówił szczęśliwy Władimir Alekno, selekcjoner "Sbornej".

Drugie miejsce przypadło Polsce, która podobnie jak Rosja, do Kraju Kwitnącej Wiśni przyleciała dzięki tzw. dzikiej karcie przyznawanej przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB).

- Zagraliśmy niewiarygodny turniej. Mamy za sobą jedynie sześć miesięcy wspólnej pracy, a w Pucharze Świata zajęliśmy już drugie miejsce - cieszył się Andrea Anastasi, selekcjoner "Biało-czerwonych", którzy na taki sukces w tej imprezie czekali 46 lat.

Pierwszy turniej odbył się w 1965 roku w Warszawie, a Polacy zajęli w nim drugie miejsce. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się awansować do igrzysk. Do samego końca walczyliśmy o zwycięstwo w całym turnieju, ale Rosjanie byli po prostu od nas lepsi. To bardzo trudne trzy tygodnie z 11 meczami przeciwko bardzo silnym zespołom. Mamy za sobą bardzo dobry rok z drugim miejscem w Pucharze Świata, brązowym medalem mistrzostw Europy i trzecią lokatą w Lidze Światowej - powiedział Krzysztof Ignaczak, libero "Biało-czerwonych".

O trzecie miejsce trwała korespondencyjna walka pomiędzy Włochami i Brazylią. Wicemistrzowie Europy wygrali z Iranem 3:1, ale zwycięstwo mistrzów świata, którzy bronili trofeum, nad Japonią 3:0 w ostatnim meczu imprezy, przypieczętowało ich awans.