Reklama

Reklama

World Grand Prix: Polska - Peru 3:1

Polskie siatkarki pokonały w Limie Peru 3:1 (25:22, 25:23, 21:25, 25:20) w kolejnym meczu grupy J cyklu World Grand Prix drugiej dywizji. Podopieczne Piotra Makowskiego zakończyły pierwszy turniej z kompletem zwycięstw.

To było niezwykle ważne zwycięstwo polskiej drużyny. Kilka godzin przed spotkaniem okazało się, że selekcjoner Piotr Makowski nie będzie mógł skorzystać z usług pierwszej rozgrywającej, kontuzjowanej Joanny Wołosz. Ciężar prowadzenia gry spoczął wyłącznie na barkach Izabeli Bełcik, która dopiero od nieco ponad tygodnia przygotowuje się razem z reprezentacją. "Biało-czerwone" poradziły sobie w trudnej sytuacji, choć pojedynek kosztował je sporo sił.

Polki potrzebowały trochę czasu, by przypomnieć sobie jak się gra w siatkówkę. W obronie panował ogromny bałagan, co Peruwianki skrzętnie wykorzystywały. Dopiero od stanu 6:11, akcje "Biało-czerwonych" nabrały rozmachu. Niezawodna Katarzyna Zaroślińska nie wstrzymywała ręki w ataku, a Agnieszka Kąkolewska rozdawała "czapy" rywalkom. Polski zespół objął kilkupunktowe prowadzenie i choć pojawiły się drobne kłopoty ze skończeniem piłki setowej, to ostatecznie Zaroślińska rozwiała wątpliwości.

Reklama

Emocji nie brakowało w kolejnych odsłonach. Polki drugiego seta rozpoczęły od kilkupunktowej przewagi. Od stanu 10:5 podopieczne Piotra Makowskiego "zacięły się", pojawiły się kłopoty ze skończeniem ataków i niemal do końca seta wynik oscylował wokół remisu. W decydujących momentach ręka nie zadrżała ani Katarzynie Połeć, ani Aleksandrze Wójcik. Dwa wygrane sety oznaczały, że Polki zapewniły sobie zwycięstwo w grupie.

Po pierwszych akcjach kolejnej partii wydawało się, że polski zespół odnalazł swój właściwy rytm, ale podobnie jak w poprzednich setach, znów nastąpiły przestoje. Szczególnie bolesna okazała się końcówka - przy stanie 19:19 "Biało-czerwone" seryjnie straciły kilka punktów w jednym ustawieniu.

Peruwiankom wygrana dodała skrzydeł, bo to one do połowy czwartej partii kontrolowały przebieg spotkania. Dopingowane przez kilkunastoosobową grupę polskich kibiców Polki tym razem musiały przyjąć rolę goniącego wynik. I zrobiły to skutecznie. Sygnał do ataku dała Zaroślińska i przewaga gospodyń stopniała niemal błyskawicznie. W końcówce było dość nerwowo, gdyż brazylijski sędzia pomylił się na niekorzyść Peruwianek, co wywołało złość wśród zespołu i miejscowych fanów. Ostatnie akcje Peru oddało praktycznie bez walki.

Po meczu powiedzieli:

Piotr Makowski (trener reprezentacji Polski) - Dziś była na hali atmosfera prawie taka jak w Polsce - sześć tysięcy kibiców i bardzo głośno na trybunach. Peru to bardzo ciekawy zespół - czwarta ekipa ostatnich mistrzostw świata juniorek, do tego wzmocniona doświadczonymi zawodniczkami. W przyszłości na pewno będą grały bardzo dobrą siatkówkę. Cieszy zwycięstwo w takich okolicznościach, gdzie Iza Bełcik po zaledwie półtora tygodnia treningów musiała sama prowadzić grę. Dlatego też mało graliśmy środkami, koncentrując się na atakach ze skrzydeł. Myślę, że z każdym dniem powinno być coraz lepiej.

Natalia Malaga (trener reprezentacji Peru) - Jestem dziś nawet zadowolona, oczywiście nie wynikiem meczu, ale grą mojego zespołu. Dziś było widać chęć walki, ambicję, a właśnie tego nam zabrakło we wczorajszym meczu z Belgią. Polska to mocny zespół, a mój z kolei jest bardzo młody. Taki turniej to dla nas okazja do zbierania doświadczenia.

Izabela Bełcik (kapitan polskiej reprezentacji) - Sytuacja kadrowa naszego zespołu - brak Asi Wołosz sprawiła, że musiałam wziąć przyspieszony kurs doprowadzania się do "użyteczności boiskowej". Ja nie miałam kontaktu ostatnio z dziewczynami, przede wszystkim ze środkowymi i tak trochę dopiero się szukamy na boisku. Ja sama nie jestem gotowa na 100 procent, bo miałam zaledwie może cztery normalne treningi i kilka rozruchów. Mecz był trochę za nerwowy, ale to też wina naszych zepsutych zagrywek. 

W drugim niedzielnym spotkaniu tej grupy Belgia wygrała z Kanadą 3:0 (25:13, 25:19, 28:26). Belgijki zanotowały drugie zwycięstwo, dzień wcześniej pokonały Peru 3:0.

Polska - Peru 3:1 (25:22, 25:23, 21:25, 25:20)

Polska: Izabela Bełcik, Agnieszka Kąkolewska, Katarzyna Połeć, Klaudia Kaczorowska, Aleksandra Wójcik, Katarzyna Zaroślińska, Agata Durajczyk (libero) - Daria Paszek, Aleksandra Sikorska, Julia Twardowska.

Peru: Alexandra Munoz, Andrea Urrutia, Carla Rueda, Angela Leyva, Maguilura Frias, Karla Otiz, Susan Egoavil (libero) - Maria Acosta (libero) - Hilary Palma, Shiamara Almeida Chavez, Raffaella Camet.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje