Reklama

Reklama

WGP siatkarek: Silne rywalki Polek na inaugurację turnieju

Meczami z Serbią, Włochami i Brazylią polskie siatkarki w Łodzi zainaugurują start w 20. edycji World Grand Prix. "Biało-czerwone" w tych rozgrywkach startują nieprzerwanie od 2004 roku i dwukrotnie wystąpiły w turnieju finałowym, zajmując szóste miejsce.

World Grand Prix to odpowiednik męskiej Ligi Światowej. Rozpoczynające się w piątek zawody mają wprawdzie charakter komercyjny, ale 16 uczestników walczy też o punkty do rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. Im wyższa pozycja w tej klasyfikacji, tym większa szansa na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej.

Reklama

W tym roku Polkom zabrakło punktów w rankingu i nie mogły pojechać na turniej "ostatniej szansy" do Tokio. W Japonii awans na igrzyska wywalczyły m.in. dwa zespoły z Europy - Rosja i Serbia.

Polki udział w WGP rozpoczną tradycyjnie już turniejem w kraju i to z bardzo wymagającymi rywalami. W łódzkiej Atlas Arenie zmierzą się kolejno z Serbkami, Włoszkami i Brazylijkami.

Serbia to aktualny mistrz Europy, a siatkarki z Półwyspu Apenińskiego tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu zdobywały w 2007 i 2009 roku. Brazylia z kolei ma na koncie aż osiem triumfów w World Grand Prix, ostatnio wygrały rozgrywki trzy lata temu.

Mecze z tak atrakcyjnymi przeciwnikami z pewnością cieszyłyby się dużym zainteresowaniem kibiców. Problem w tym, że piątkowe i niedzielne pojedynki pokrywają się ze spotkaniami Euro 2012 i z frekwencją w łódzkiej hali może być różnie.

Kolejne turnieje "Biało-czerwone" rozegrają w Azji - w chińskim Foshan oraz w Kaohsiung na Tajwanie. W Final Six zagra pięć najlepszych reprezentacji z klasyfikacji generalnej WGP oraz Chiny jako gospodarz.

Podopieczne Alojzego Świderka do WGP przez trzy tygodnie przygotowywały się w Szczyrku. We wtorek przeniosły się do Łodzi. Selekcjoner 14-osobową kadrę ogłosił w ubiegłym tygodniu. W składzie jest większość zawodniczek, która uczestniczyła w Ankarze w kontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym (w finale Polki przegrały z Turcją 0:3). Zabrakło tylko skrzydłowej Anny Werblińskiej (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna), która zrezygnowała z powodu kontuzji. Zastąpiła ją Ewelina Sieczka, która niedawno podpisała kontrakt z Aluprofem Bielsko-Biała.

Świderek powołał także środkową Maję Tokarską oraz drugą libero Krystynę Strasz (obie Tauron MKS Dąbrowa Górnicza).

Skład reprezentacji Polski na GP:

rozgrywające: Katarzyna Skorupa (Rabita Baku), Joanna Wołosz (Aluprof Bielsko-Biała);

środkowe: Berenika Okuniewska (Fenerbahce Stambuł), Agnieszka Bednarek-Kasza (BPS Bank Muszynianka Muszyna), Maja Tokarska (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Monika Martałek (PTPS Piła);

przyjmujące: Karolina Kosek (Azzerail Baku), Ewelina Sieczka (Aluprof Bielsko-Biała), Kinga Kasprzak (BPS Bank Muszynianka Muszyna);

atakujące: Izabela Żebrowska (Chemik Police), Joanna Kaczor (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Katarzyna Skowrońska-Dolata (Evergrande Kanton);

libero: Paulina Maj (Bank BPS Muszynianka Fakro Sopot), Katarzyna Strasz (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza).


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje