Reklama

Reklama

WGP siatkarek: Polki zagrają na zapleczu elity

Polskie siatkarki poznały rywalki w przyszłorocznych turniejach World Grand Prix. Międzynarodowa federacja zmieniła formułę rozgrywek, a podopieczne Piotra Makowskiego grać będą w grupie tzw. zaplecza elity z Peru, Portoryko, Kanadą, Kubą, Holandią i Belgią.

Polskie siatkarki poznały rywalki w przyszłorocznych turniejach World Grand Prix. Międzynarodowa federacja zmieniła formułę rozgrywek, a podopieczne Piotra Makowskiego grać będą w grupie tzw. zaplecza elity z Peru, Portoryko, Kanadą, Kubą, Holandią i Belgią.


World Grand Prix, wzorem Ligi Światowej, od przyszłego roku będzie rozgrywany w nowej formule. Czołowe zespoły z rankingu FIVB rywalizować będą ze sobą, a cztery najlepsze ekipy z tego grona wywalczą awans do Final Six cyklu. Biało-czerwone, ze względu na niską lokatę w rankingu (aktualnie zajmują 15. miejsce) zagrają na zapleczu WGP, ale będą miały szansę gry w najlepszej szóstce.

Osiągnięcie tego celu ułatwi im fakt, że Polska została wybrana gospodarzem turnieju finałowego zaplecza (15-17 sierpnia). Z racji tego drużyna trenera Makowskiego ma zapewniony udział w zawodach, w których wystąpią też trzy najlepsze zespoły drugiego szczebla. Zwycięzca tej rywalizacji wystąpi w Final Six.

- Piętnasta pozycja naszej reprezentacji w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) i formuła losowania wykluczały obecność "Biało-czerwonych" w elicie. Dlatego poprzez organizację Final Four staramy się umożliwić naszym siatkarkom udział w rywalizacji najlepszych - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski.

Na zapleczu elity wystąpi osiem reprezentacji: Polska, Belgia, Kanada, Peru, Kuba, Portoryko, Holandia oraz Argentyna. Ta ostatni drużyna nie będzie rywalem "Biało-czerwonych".

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) do przyszłorocznych rozgrywek zaprosiła rekordową liczbę - 28 zespołów. W ostatnim cyklu WGP wystąpiło 20 reprezentacji, a przez wiele lat rywalizowało ich zaledwie osiem. W elicie wystąpi 12 drużyn najwyżej sklasyfikowanych w rankingu: Brazylia, USA, Japonia, Włochy, Chiny, Rosja, Serbia, Dominikana, Niemcy, Korea Płd., Turcja oraz Tajlandia.

Osiem teamów zagra w tzw. trzeciej lidze, z której nie ma możliwości awansu do Final Six. Są to Kenia, Algieria, Chorwacja, Czechy, Kazachstan, Meksyk, Bułgaria i Australia. Początek rywalizacji w WGP zaplanowano na 25 lipca. Final Six odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia.

Program WGP z udziałem polskiej reprezentacji:

Reklama

25-27 lipca (Peru): Belgia, Kanada, Polska, Peru

1-3 sierpnia (Peru): Kuba, Polska, Portoryko, Peru

8-10 sierpnia (Holandia): Polska, Belgia, Portoryko, Holandia

15-17 sierpnia (miejsce do ustalenia): Final Four

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy