Reklama

Reklama

Rosyjskie siatkarki mistrzyniami Europy

Siatkarki Rosji zdobyły złoty medal mistrzostw Europy. W finale w Berlinie pokonały zespół Niemiec 3:1 (25:23, 23:25, 25:23, 25:14). Wcześniej po brązowy medal sięgnęły Belgijki, które wygrały z Serbkami 3:2.

12 lat musiały czekać siatkarki Rosji na 18. złoty medal ME - po raz ostatni triumfowały w 2001 roku w Warnie. Drużyna prowadzona przez nowego szkoleniowca - Jurija Mariczewa - w całym turnieju grała najrówniej, a w sześciu meczach straciła tylko trzy sety.

Rosjanki sięgnęły po tytuł, choć wystąpiły bez swoich gwiazd, które w ostatnich latach stanowiły o sile reprezentacji m.in. Jekateriny Gamowej i Ljubow Sokołowej. Zmiana pokoleniowa wyszła im na dobre, o czym nie mogą powiedzieć inne zespoły jak choćby Włoszki, które zajęły dopiero szóstą lokatę.

Reklama

Pojedynek Rosjanek z Niemkami przynajmniej w trzech pierwszych odsłonach stał na poziomie godnym finału. Ekipa gospodarzy, mimo że wyraźnie ustępowała rywalkom pod względem warunków fizycznych, grała bardzo ofiarne w obronie, a Kathleen Weiss szybkim rozegraniem starała się mylić rosyjski blok. Różnica w tym elemencie była jednak widoczna (18-9 dla Rosji) i to był jeden z decydujących elementów.

Po wygraniu w dramatycznych okolicznościach trzeciej partii (25:23), Rosjanki w czwartej wręcz rozgromiły Niemki, które po raz drugi z rzędu musiały zadowolić się srebrnym medalem - przed dwoma laty w finale w Belgradzie przegrały z Serbkami 2:3.

Rosja i Niemcy zapewniły sobie udział w przyszłorocznych mistrzostwach świata, które odbędą się we Włoszech.

Rosja - Niemcy 3:1 (25:23, 23:25, 25:23, 25:14)

Rosja: Jekaterina Pankowa, Julia Morozowa, Anastazja Szliachowa, Tatiana Koszeliewa, Natalia Pasinkowa, Natalia Obmoczajewa, Swietłana Kriuczkowa (libero) oraz Anna Małowa (libero), Natalia Dianska, Daria Isajewa, Wiktoria Czaplina, Natalia Małych

Niemcy: Kathleen Weiss, Christiane Fuerst, Corin Ssuschke-Voigt, Maren Brinker, Heike Beier, Margareta Kozuch, Lenka Duerr (libero) oraz Denise Hanke, Lisa Thomsen, Saskia Hippe, Anja Brandt, Jennifer Geerties.

Nagrody indywidualne ME:

Najlepsza atakująca: Jovana Brakocevic (Serbia)

Najlepsza blokująca: Christiane Fuerst (Niemcy)

Najlepsza zagrywająca: Margareta Kozuch (Niemcy)

Libero: Valerie Courtois (Belgia)

Najlepsza broniąca: Susana Cebic (Serbia)

Najlepsza rozgrywająca: Jekaterina Pankowa (Rosja)

Najlepiej punktująca: Lise van Hecke (Belgia)

MVP: Tatiana Koszeliewa (Rosja)

Klasyfikacja ME 2013:

 1. Rosja

 2. Niemcy

 3. Belgia

 4. Serbia

 5. Chorwacja

 6. Włochy

 7. Turcja

 8. Francja

 9. Holandia

10. Czechy

11. Polska

12. Białoruś

13. Bułgaria

14. Szwajcaria

15. Azerbejdżan

16. Hiszpania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje