Ranking FIVB: spadek polskich siatkarek na 28. miejsce

Polska reprezentacja kobiet zanotowała poważny, bo aż o 13 pozycji spadek w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) i obecnie zajmuje 28. miejsce. Liderem klasyfikacji zostały mistrzynie świata - Amerykanki, które w finale pokonały Chinki 3:1.

Tak znaczący spadek "Biało-czerwonych" w rankingu FIVB, w którym po World Grand Prix plasowały się na 15. pozycji, to efekt nieobecności na zakończonych w niedzielę mistrzostwach globu. Wprawdzie Polki otrzymały za drugie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym do mundialu 18 punktów, ale straciły 40, wywalczone przed czterema laty podczas mistrzostw w Japonii. Wtedy drużyna prowadzona przez Jerzego Matlaka zajęła dziewiątą lokatę.

- Można było się spodziewać, że po tym jak nas zabrakło na mundialu we Włoszech, nastąpi spadek w rankingu. Dlatego musimy zrobić wszystko, by w przyszłym sezonie odrobić te punkty i poprawić naszą pozycję. W 2015 roku mamy mistrzostwa Europy, które jednak nie są tak mocno punktowane jak choćby świata. Mistrz kontynentu otrzymuje tylko 30 punktów - powiedział trener reprezentacji Piotr Makowski.

Jak zaznaczył, spadek w rankingu niewiele zmienia sytuację zespołu w kontekście walki o awans do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

- Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak cztery lata temu będziemy mieli tylko jedną szansę na wywalczenie awansu do igrzysk - w turnieju kontynentalnym. Na razie jednak nie do końca są znane zasady kwalifikacji - dodał.

Liderem rankingu zostały Amerykanki, które w niedzielę po raz pierwszy w historii zostały mistrzyniami świata. Prowadzące do tej pory Brazylijki sięgnęły we Włoszech po brązowy medal i spadły na drugie miejsce. Na trzecie "wskoczyły" Chinki.

Najbardziej spektakularny awans zanotowały Bułgarki, które we Włoszech zajęły wprawdzie dopiero 11. lokatę, ale pozwoliło im to w rankingu przesunąć się z 35. na 21. pozycję.